Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, όπως δείχνει και το γεγονός ότι οδηγήθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 88-85 στο ΟΑΚΑ και πήρε την 3η του νίκη στις πρώτες 9 αγωνιστικές της Euroleague, ελπίζοντας ότι από εδώ και πέρα η κατάσταση θα βελτιωθεί κάπως.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν καλό για τους πράσινους, οι οποίοι ήταν μπροστά με 6-3 στο 2′, αλλά κάπου εκεί η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς κόλλησε και οι Ιταλοί έκαναν σερί 12-0, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +9 (6-15) στο 6′, με τον Χάκετ να πετυχαίνει τους 8 από αυτούς τους 12 πόντους. Κι από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να σκοράρει, στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στο -9 (12-21).

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης, αφού η Βίρτους διατηρούσε τη διαφορά στους 9-10 πόντους, αλλά ενα σερί 7-0 έδωσε τη δυνατότητα στους πράσινους να πλησιάσουν στο -4 (24-28) στο 13′ και στο -2 (30-32) στο 15′, δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι, το ημίχρονο του οποίου βρήκε τη Μπολόνια να προηγείται με τρεις πόντους (38-41).

Οι Ιταλοί παρέμεναν μπροστά έχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου, έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (45-53), αλλά κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα, οι Γουότερς και Γουίλιαμς άρχισαν να «πυροβολούν» και η ομάδα του Ράντονιτς έκανε επιμέρους σκορ 17-2 και μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (67-62).

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι και όντως ήταν, με τη Βίρτους να πλησιάζει στο -1 (74-73) στο 38′ και να περνάει μπροστά με τρίποντο του Τεόντοσιτς (74-76) στο 39′, για να έρθει το καλάθι του Λι στα 11 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και να στείλει το ματς στην παράταση (76-76). Εκεί, το τρίποντο του Χάκετ για το 80-83 ένα λεπτό πριν το τέλος έμοιαζε καταδικαστικό για τον Παναθηναϊκό αλλά δεν ήταν, αφού με το σκορ στο 83-85 ο Γουίλιαμς έβαλε τρίποντο στα 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, δίνοντας τη νίκη με 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85 (παράταση)