Η Σαουδική Αραβία πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της και τη μεγαλύτερη έκπληξη στο Μουντιάλ 2022 με το 2-1 επί της Αργεντινής και μάλιστα με ανατροπή, με τον βασιλιά Σαλμάν να ενθουσιάζεται και να κηρύσσει αργία την Τετάρτη (23/11), την επόμενη μέρα του θριάμβου δηλαδή.

Οι Σαουδάραβες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από νωρίς αλλά με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έκαναν την ανατροπή και στη συνέχεια κράτησαν το 2-1 ως το τέλος, πανηγυρίζοντας μια επική νίκη.

Μια νίκη που δεν τρέλανε μόνο τους παίκτες ή τον προπονητή αλλά τους πάντες στη χώρα, συμπεριλαμβανομένου και του βασιλιά Σαλμάν, ο οποίος ανακοίνωσε ότι την Τετάρτη (23/11) θα είναι αργία ώστε οι οπαδοί να πανηγυρίσουν κι άλλο τη νίκη επί της ομάδας του Λιονέλ Μέσι.