Ο Παναθηναϊκός το ήξερε ότι ούτως ή άλλως είχε πολύ δύσκολη αποστολή κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, η οποία είναι στην 1η θέση της Euroleague, στην Κωνσταντινούπολη, αλλά και πάλι το 107-77 είναι πολύ βαρύ, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να γνωρίζει έτσι την 6η ήττα στις πρώτες 8 αγωνιστικές και να παραμένει πολύ χαμηλά στην κατάταξη.

Οι πράσινοι μπήκαν σε ακόμη ένα παιχνίδι με το μυαλό τους οπουδήποτε αλλού εκτός από το παιχνίδι, με συνέπεια να βρεθούν από νωρίς πίσω με 7-0 και στη συνέχεια με 13-5. Στη συνέχεια, όμως, κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση και με τους Μπέικον και Γουίλιαμς να σκοράρουν κατάφεραν με επιμέρους σκορ 19-7 να περάσουν μπροστά με +4 (20-24) και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (22-25). Κάπου εκεί, όμως, σταμάτησαν τα καλά νέα για τον Παναθηναϊκό…

Η ομάδα του Ράντονιτς παρουσίασε στη δεύτερη περίοδο τα ίδια προβλήματα που είχε στο ξεκίνημα της πρώτης και η Φενέρ το εκμεταλλεύτηκε για να κάνει σερί 13-0 και να πάει στο +10 (35-25), διατηρώντας την ευστοχία της στη συνέχεια και ανεβάζοντας τη διαφορά στο +15 (55-40) με το τέλος του ημιχρόνου.

Τα πράγματα ήταν ήδη δύσκολα για τον Παναθηναϊκό και θα γίνονταν ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, με την άμυνα είναι αλλού γι’ αλλού και τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς. Οι Τούρκοι πήγαν στο +19 (62-43) στο 23′ και στο +23 (78-55) στο 30′, με την τελευταία περίοδο να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Με βάση την απόδοση των πράσινων, επομένως, δεν προκαλεί εντύπωση το τελικό 107-77, με το -30 να αποτελεί την 3η χειρότερη ήττα στην ιστορία του Παναθηναϊκού στη Euroleague, ο οποίος είχε χάσει με περισσότερους πόντους διαφορά μόνο από τον Ερυθρό Αστέρα πέρυσι (-33) και από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας το 2020 (-30).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77