Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Ισραήλ για να αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με στόχο τη 2η νίκη του στη φετινή Euroleague, αλλά τελικά δεν απέφυγε την 4η ήττα του στις πρώτες πέντε αγωνιστικές, με τους Ισραηλινούς να επικρατούν με 85-74.

Οι πράσινοι άρχισαν με 3/3 τρίποντα και προηγήθηκαν με 5-11 στο 2′, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση, πήραν πόντους από τους Πόιθρες – Νίμπο και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (20-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως και στο πρώτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Πονίτκα μετέτρεψε το 25-19 σε 27-31, αλλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς παρουσίασε προβλήματα στην άμυνα και τελικά πήγε στα αποδυτήρια στο -5 (47-42).

Το ζητούμενο για τους πράσινους ήταν να παραμείνουν κοντά στο σκορ αλλά τελικά η Μακάμπι πήγε στο +12 (65-53) στο 25′ εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε να αντιμετωπίσει και την αστοχία του στις βολές.

Συνέπεια αυτών ήταν οι δύο ομάδες να μπουν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 69-59 για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι πήγαν και στο +14 (74-60) στο 31′, πριν έρθει η αντεπίθεση των πράσινων. Η ομάδα του Ράντονιτς πλησίασε στο -6 (76-70) στο 36′ αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο, με τη Μακάμπι να ξεφεύγει ξανά και τελικά να επικρατεί με 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74