Η Μάιντς έκανε… φύλλο και φτερό την Κολωνία την οποία συνέτριψε με 5-0 στη «Mewa Arena» στο εναρκτήριο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga και με τη δεύτερη σερί νίκη της, ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τη Φράιμπουργκ, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο (υποδέχεται σήμερα Σάββατο, 22/10 τη Βέρντερ Βρέμης).

Το γρήγορο γκολ του Ίγκβαρτσεν στο 11′ με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Κίλιαν έβαλε από νωρίς τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, ενώ η αποβολή του στόπερ των «τράγων» στο 28ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη, ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι. Με την έκβαση να μην αμφισβητείται το ερώτημα ήταν πόσα θα έβαζε η Μάιντς…

Η Μάιντς συνέχισε με την ίδια επιθετική ορμή και βρήκε άλλα δύο γκολ πριν το ημίχρονο με τους Κορ και Σταχ στο 35′ και στο 40′ αντίστοιχα και «καθάρισε» το 5ο τρίποντό της στο πρωτάθλημα που τη φέρνει για την ώρα σε… τροχιά Champions League.

Στο 60′ ο Φουλζινί, που είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή στο 46′ σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR, όμως στο 73′ ο Μάρτιν και στο 84′ ο Ονισίβο προσέθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ, «σφραγίζοντας» τη μεγάλη νίκη της Μάιντς.

Η αγωνιστική συνεχίζεται με τις αναμετρήσεις: Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη (22/10), Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ (22/10), Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης (22/10), Χοφενχάιμ-Μπάγερν Μονάχου (22/10), Άουγκσμπουργκ-Λειψία (22/10), Γκλάντμπαχ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (22/10), Μπόχουμ-Ουνιόν Βερολίνου (23/10) και Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε (23/10).