Η Γιουβέντους πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα Ιταλίας καθώς στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Serie A επικράτησε με 4-0 της Έμπολι στο «Allianz Stadium».

Μετά το τρίποντο επί της Τορίνο (1-0 εκτός έδρας), η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι συνέχισε να δείχνει σημάδια ανάκαμψης και πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη εμφάνισή της στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο στο ματς με την Έμπολι. Πλέον, είναι 7η στην κατάταξη με 19 βαθμούς, επτά λιγότερους από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Το γρήγορο γκολ του Μόιζε Κεν, μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης από την ασίστ του Φίλιπ Κόστιτς, αφαίρεσε το άγχος από τους ώμους των ποδοσφαιριστών της «Βέκια Σινιόρα», η οποία βρήκε και δεύτερο γκολ από τον Γουέστον ΜακΚένι στο 55′ (ασίστ του Κουαδράδο), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η Έμπολι δεν μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς σε κανένα σημείο, αφού το αρχικό της πλάνο – να αμυνθεί και «χτυπήσει» στην κόντρα και από στατικές φάσεις πήγε στράφι εξαιτίας των δύο γρήγορων γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου.

Στο 66′ ακυρώθηκε γκολ του Κεν ως οφσάιντ, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ των «μπιανκονέρι» με πρωταγωνιστή τον Αντριάν Ραμπιό. Ο Γάλλος που από… φευγάτος εξελίσσεται σ’ έναν από τους πιο σταθερούς παίκτες της Γιουβέντους, βρήκε δίχτυα στο 82′ και στο 90’+4′ μετατρέποντας σε γκολ τις ασίστ των Κουαδράδο και Ντανίλο, αντίστοιχα.

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα (22/10), ενώ αγώνες θα διεξαχθούν αύριο (23/10) και τη Δευτέρα (24/10): Σαλερνιτάνα-Σπέτσια (22/10), Μίλαν-Μόντσα (22/10), Φιορεντίνα-Ίντερ (22/10), Ουντινέζε-Τορίνο (23/10), Μπολόνια-Λέτσε (23/10), Αταλάντα-Λάτσιο (23/10), Ρόμα-Νάπολι (23/10), Κρεμονέζε-Σαλερνιτάνα (24/10), Σασουόλο-Βερόνα (24/10).