Του… διπλού έγινε στο «πρώτο πιάτο» της πρεμιέρας της εφετινής Euroleague, καθώς από τις πέντε αναμετρήσεις το βράδυ της Πέμπτης (6/10), στις τέσσερις «χαμογέλασαν» οι φιλοξενούμενοι. Μετά το πέρασμα της Ρεάλ Μαδρίτης από το ΟΑΚΑ με 71-68 επί του Παναθηναϊκού, ακολούθησαν αυτά της Αρμάνι Μιλάνο από το «Αστρομπάλ», της Μπασκόνια από τη Βαλένθια και της Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη από το Μόναχο.

Η τουρκική ομάδα πέρασε «αέρας» από την έδρα της Μπάγερν και με το τελικό 74-62 έδειξε με το… καλημέρα τις διαθέσεις της. Η Φενέρ ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση από τη δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας σε… περίπατο το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στους διακριθέντες ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τόνιε Τζεκίρι ηγήθηκε της επίθεσης με 15 πόντους. Από την Μπάγερν, ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση…

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74

Η Μπασκόνια αναδείχθηκε νικήτρια στον ισπανικό «εμφύλιο», απογοητεύοντας τη Βαλένθια στην έδρα της με το τελικό 81-71. Η άμυνα στη δεύτερη και την τέταρτη περίοδο, η οποία κράτησε τις «νυχτερίδες» στους 12 και 15 πόντους, αντίστοιχα, έκανε εύκολη τη ζωή των Βάσκων. Με κορυφαίο στην επίθεση, μάλιστα, τον Μάικ Κότσαρ (21π., 9ρ.), η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια ανέτρεψε στη δεύτερη περίοδο το εις βάρος της 21-19 της πρώτης και δεν κοίταξε πίσω… Από τη Βαλένθια ο Ριβέρο τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-39, 56-59, 71-81

Στο «Αστρομπάλ», ένα αμυντικό ξέσπασμα της Αρμάνι Μιλάνο στο τέταρτο δεκάλεπτο (κράτησε τους γηπεδούχους στους 8 πόντους), ήταν αρκετό για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Βιλερμπάν με 69-62. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Μπίλι Μπάρον με 18 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πάνγκος με το μοναδικό εύστοχο τρίποντο του στον αγώνα, «σφράγισε» το «διπλό» στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-41, 54-56, 62-69

Στη μοναδική αναμέτρηση της ημέρας που οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους, η Μακάμπι νίκησε στο… νήμα (84-83) τη Ζάλγκιρις, αρχίζοντας θετικά τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Κομβική η ευστοχία του Άλεξ Πόιθρες από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο 39΄, χαρίζοντας στους Ισραηλινούς το προβάδισμα με 84-83, που ήταν και τελικό σκορ, καθώς ο Τόμας Ντίμσα αστόχησε στην επίθεση των Λιθουανών στα 50΄΄ για τη λήξη, με τους γηπεδούχους επίσης να μη βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα… Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπόνζι Κόλσον με 16 πόντους, ενώ από τη Ζαλγκίρις πάλεψε με 17 πόντους ο Κίναν Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 46-48, 67-61, 84-83

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε με τις αναμετρήσεις: Αναντολού Εφές-Ερυθρός Αστέρας, Άλμπα Βερολίνου-Παρτίζαν, Βίρτους Μπολόνια-Μονακό και Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός.