Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στις νίκες με 2-0 από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός όμως έχει πάρει τους δύο πρώτους τελικούς και δείχνει ικανός να κάνει την ανατροπή, με τον τίτλο να κρίνεται στις 4 νίκες. Μετά την επικράτησή τους στο ΣΕΦ, οι πράσινες νίκησαν τώρα και στο κλειστό της Λεωφόρου με 61-53 και έκαναν το 2-2, φέρνοντας απόλυτη ισορροπία.

Χαμηλό ήταν το σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Κάτι που ίσχυε, βασικά, σε όλη την πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα και να ξεφεύγει με 17-10. Με το ξεκίνημα της δεύτερης, όμως, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 10-0 και προσπέρασε με 17-20, για να πάνε στη συνέχεια χέρι-χέρι οι ομάδες ως το τέλος του ημιχρόνου (31-31).

Αυτό συνεχιζόταν μέχρι και το 40-40, αλλά σε εκείνο το σημείο οι πράσινες κατάφεραν να ξεφύγουν με 46-42, κλείνοντας κακά το τρίτο δεκάλεπτο. Το τέταρτο, πάντως, άρχισε με τις ερυθρόλευκες να ισοφαρίζουν (46-46) και στη συνέχεια να περνάνε μπροστά (48-50), αλλά στα τελευταία 4 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και από το 54-53 έτρεξε σερί 7-0, επικρατώντας με 61-53 και ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53