Το τέλος των υποχρεώσεων του στη φετινή Euroleague, αφού αυτό θα μοιάζει με λύτρωση, περιμένει πλέον ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κατάφερε να κοντράρει μόνο για 10λεπτο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 83-95. Αυτή, μάλιστα, ήταν μόλις η 4η εκτός έδρας νίκη για τους Ισραηλινούς, γεγονός που περιγράφει, αν υπάρχει ακόμη λόγος, την κακή κατάσταση και εικόνα των πράσινων.

Το παιχνίδι ούτως ή άλλως θα ήταν δύσκολο για τον Παναθηναϊκό αλλά έγινε δυσκολότερο λόγω των απουσιών. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη άρχισε καλά και προηγήθηκε με 8-2 στο πρώτο δίλεπτο, για να έρθει όμως στη συνέχεια η αντίδραση της Μακάμπι, η οποία έτρεξε σερί 12-0. Το σκορ, επομένως, έγινε 8-14, αλλά οι Παπαγιάννης και Μαντζούκας δεν πτοήθηκαν και βοήθησαν τους πράσινους να κάνουν επιμέρους σκορ 16-3 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (26-23).

Το παιχνίδι πήγαινε καλά για την ομάδα του Πρίφτη και στο δεύτερο 10λεπτο, αφού πήγε στο +8 (35-27 στο 14′) βρίσκοντας λύσεις και από τη γραμμή του τρίποντου, αλλά στο τελευταίο 3λεπτο οι Ισραηλινοί με σερί 12-0 μετέτρεψαν το 46-43 σε 46-55.

Φάση από τον αγώνα Παναθηναϊκός - Μακάμπι

Η αποστολή του Παναθηναϊκού είχε δυσκολέψει ξανά και το 5ο φάουλ του Μαντζούκα -ο οποίος είχε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο- στο 23′ προκάλεσε εκ νέου πονοκέφαλο στον Πρίφτη, ο οποίος έβλεπε την ομάδα του να κάνει κακές επιλογές στην επίθεση και να μένει στο -12 (58-70) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα πράγματα ήταν πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξουν πλέον και αποδείχθηκε και νωρίς στο στο τέταρτο 10λεπτο, αφού η Μακάμπι πήγε και στο +15 (61-76), αν και ο Νέντοβιτς την έκανε την προσπάθειά του. Και ήταν τόσο καλή αυτή η προσπάθεια ώστε με συνεχόμενους πόντους να φέρει τον Παναθηναϊκό στο -5 (74-79 στο 34′). Ως εκεί όμως… Με ένα γρήγορο 4-0 οι φιλοξενούμενοι το έκαναν 74-83 και στη συνέχεια ήλεγξαν πλήρως την κατάσταση, υποχρεώνοντας τους πράσινους σε ήττα με 83-95.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95