Σε εξ αναβολής αγώνα για την 20η αγωνιστική της Euroleague, η Μονακό χάρη σε τρίποντο του Μάικ Τζέιμς λίγο πριν την λήξη κατάφερε να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν με 79-76 σε συναρπαστικό ματς.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Πριγκιπάτου έφτασε στο 13-13 και βρίσκεται στην 8η θέση της κατάταξης, «κυνηγώντας» μια θέση που οδηγεί στη νοκ άουτ φάση του θεσμού. Από την άλλη μεριά, η Ούνικς Καζάν υποχώρησε στο 13-12.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τον πρώην του Παναθηναϊκού, Μάικ Τζέιμς, να παίρνει… μπροστά από νωρίς. Οι Μονεγάσκοι πήραν προβάδισμα κάποια στιγμή με 16-8, αλλά η Ούνικς Καζάν έδωσε τη δική της απάντηση με έναν άλλον πρώην παίκτη των «πρασίνων», τον Μάριο Χεζόνια, να παίζει καθοριστικό ρόλο. Έτσι, το πρώτο σκέλος του ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 22-19. Ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τη Μονακό να βελτιώνεται κάπως στην άμυνα και να παίρνει… αέρα οκτώ πόντων καθώς πήγε στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ο Μάριο Χεζόνια (20 πόντοι, οκτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ) ήταν εκείνος που κράτησε στο ματς την Ούνικς Καζάν στο τρίτο 10λεπτο. Η Μονακό σε όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου είχε αρκετά μεγάλη διαφορά και διαχειριζόταν το ματς με σχετική άνεση. Ο Κροάτης, όμως, με εντυπωσιακό τρίποντο λίγο πριν την λήξη του χρόνου μείωσε στους έξι πόντους. Με την 4η περίοδο να αρχίζει από το 61-55 υπέρ της Μονακό ήταν ουσιαστικά ένα καινούριο ματς.

Η Μονακό, όμως, μπήκε… φουριόζα για να τελειώσει το ματς. Έκανε σερί 9-0 (70-55), αλλά η Ούνικς Καζάν απάντησε με το δικό της 8-0 (70-63). Έκτοτε οι δύο ομάδες βρίσκονται κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 76-76 με τρίποντο του έμπειρου Όου Τζέι Μέιγιο. Στην τελευταία φάση του αγώνα μίλησε ο «Mr. Gamewinner». Ο Μάικ Τζέιμς (25 πόντους και οκτώ ασίστ) Ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων κι έδωσε τη νίκη στο συγκρότημα του Σάσα Ομπράντοβιτς.