Ότι η φετινή σεζόν είναι εξαιρετικά δύσκολη για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague είναι γνωστό εδώ και καιρό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δικαιολογείται οποιοδήποτε αποτέλεσμα, όσα προβλήματα κι αν υπάρχουν. Στο κάτω-κάτω, μιλάμε για μια ομάδα που έχει κατακτήσει έξι ευρωπαϊκούς τίτλους, οπότε δεν είναι και ό,τι καλύτερο για το όνομά της και την ιστορία της το να χάνει με σχεδόν 30 πόντους διαφορά (86-62) από τη Μπαρτσελόνα και να έχει… 2/12 σουτ και μόνο ένα ριμπάουντ σε ένα ολόκληρο 10λεπτο.

Τα πράγματα θα ήταν ούτως ή άλλως δύσκολα για τον Παναθηναϊκό και οι απουσίες των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου τα έκαναν δυσκολότερα. Κάτι που δεν φάνηκε στην πρώτη περίοδο πάντως, αφού η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έβρισκε πόντους στην επίθεση από τον Παπαγιάννη, με αποτέλεσμα να είναι πίσω μόνο με 2 πόντους (17-15) στο 10′.

Στην δεύτερη περίοδο, όμως, ήρθε η τραγωδία… Σε 10 αγωνιστικά λεπτά οι πράσινοι είχαν μόλις 10 πόντους με 2/12 σουτ, 6 λάθη και μόνο ένα ριμπάουντ! Αντιλαμβάνεται ο καθένας, επομένως, ότι εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι, αφού η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ήταν… αλλού και προηγήθηκε με 30-17 και 41-21, για να κλείσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους 10 πόντους (45-25).

Από εκεί και πέρα, ο στόχος των πράσινων ήταν απλά να μην ξεφύγει εντελώς η κατάσταση και φτάσει η διαφορά σε ιστορικό επίπεδο. Φάνηκε ότι κάτι τέτοιο δυστυχώς θα μπορούσε να συμβεί, αφού οι Ισπανοί έφτασαν και στο +27 (54-27 στο 23′) αλλά ο Ουάιτ πήρε πρωτοβουλίες, βοήθησε επιθετικά και η διαφορά έπεσε στο -21 (63-42 στο 30′), για να ολοκληρωθεί τελικά το παιχνίδι με το σκορ στο 86-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-25, 63-42, 86-60