Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην (ελλιπέστατη) Μπασκόνια έχοντας προηγηθεί και με 27 πόντους διαφορά, επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague (75-63).

Μία εβδομάδα μετά την πολύ καλή εμφάνιση στην Πόλη απέναντι στην Αναντολού Εφές, οι «πράσινοι» απέδειξαν ότι δεν ήταν… πυροτέχνημα καθώς παρουσιάστηκαν σοβαροί, συγκεντρωμένοι και παίζοντας εξαιρετική άμυνα για 30 λεπτά μετέτρεψαν την αναμέτρηση με την Μπασκόνια σε παράσταση για έναν ρόλο.

Ουσιαστικά το «τριφύλλι» έφερε τη δική του… χιονοστιβάδα στο ΟΑΚΑ επιστρέφοντας στις νίκες στην EuroLeague ύστερα από 50 ημέρες και το ματς με την Άλμπα Βερολίνου (82-67 στις 10/12). Μπορεί οι Βάσκοι να είχαν απουσίες και να «κατέβηκαν» με εννέα παίκτες, αλλά τηρουμένων των αναλογιών και ο Παναθηναϊκός είχε τα δικά του προβλήματα από τη στιγμή που δεν μπόρεσαν να αγωνιστούν οι Μέικον και Παπαγιάννης.

Σε αυτό το ματς έκανε ντεμπούτο και ο Στέφαν Γιόβιτς ο οποίος έδειξε με το «καλημέρα» την απλότητα και την ηρεμία που μπορεί να φέρει ένας… κανονικός πλέι μέικερ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νέντοβιτς με 16 πόντους ωστόσο το βραβείο του MVP μοιράζονται οι Τζέρεμι Έβανς (14π.) και Οκάρο Ουάιτ (12π.).

Το ματς

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού απέναντι στην Μπασκόνια! Με γνώμονα την καλή άμυνα οδηγώντας τους παίκτες του Νέβεν Σπάχια σε πολλά άστοχα, ενίοτε και βεβιασμένα σουτ, οι «πράσινοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους!

Με τους Έβανς, Ουάιτ και Νέντοβιτς να δίνουν το σύνθημα, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 18-4 στο 8′ έχοντας 6/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ενώ η Μπασκόνια μετρούσε 2/10 εντός παιδιάς! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το +14 (22-8) και έχοντας 6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Την ίδια ώρα οι Βάσκοι μετρούσαν 4/18 σουτ (4/13 δίποντα, 0/5 τρίποντα) έχοντας τα μισά ριμπάουντ (5ρ.) και μόλις μία τελική πάσα!

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Ο Στέφαν Γιόβιτς είχε φροντίσει να κάνει αισθητή την παρουσία του στο παρκέ και βοήθησε ώστε να τρέξει η ομάδα, να έχει γρήγορη κυκλοφορά στην επίθεση και να φτάσει στο +17 (29-12) στο 13′. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να… σπάνε τα στεφάνια έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ οι «πράσινοι» είχαν σε καλή βραδιά τους Εβανς (11π., στο ημίχρονο έχοντας 4/5δίπ., 1/1τρ., 3ριμπ.) και Ουάιτ (10π., στο ημίχρονο έχοντας 2/3δίπ., 2/3τρ. και καλές άμυνες) οι οποίοι αποτέλεσαν τα «σίγουρα χαρτιά» στην επίθεση..

Βοήθειες πρόσφερε και ο Καββαδάς με την μαχητικότητά του, όπως επίσης και ο Νέντοβιτς με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στο +19 για τον Παναθηναϊκό (36-17 στο 19′) λίγο πριν από το ημίχρονο (38-20). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/20 δίποντα στο πρώτο μισό του ματς, 5/10 δίποντα και 14 ασίστ, ενώ οι Βάσκοι μέτρησαν 0/13 τρίποντα (!!) και 8/37 εντός παιδιάς.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η Μπασκόνια έμοιαζε να είχε… αποδεχτεί την ήττα της, πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που δεν είχε και πολλές εναλλακτικές λύσεις. Στο 25′ η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +25 για τους «πράσινους» (50-25), δείγμα των όσων συνέβαιναν στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού (57-32) και έχοντας αναγκάσει τους παίκτες των φιλοξενούμενων σε άθλια ποσοστά ευστοχίας καθώς είχαν 11/33 δίποντα και 2/20 τρίποντα, δηλαδή 13/53 εντός παιδιάς!

Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +27 (59-32 στο 31′) και όπως ήταν λογικό επόμενο στη συνέχεια οι «πράσινοι» έριξαν… ταχύτητα και η Μπασκόνια κατάφερε να μειώσει τον δείκτη του σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63

Πηγή: Gazzetta.gr