Πριν την έναρξη του προημιτελικού με το Περιστέρι, η ΑΕΚ είχε ζητήσει την αναβολή του παιχνιδιού, αφού είχε μείνει με 8 παίκτες όλους κι όλους, εκ των οποίων ο ένας (Καρλής) ήταν εμπύρετος. Το αίτημα δεν έγινε δεκτό, ο αγώνας διεξήχθη κανονικά και η Ένωση κατάφερε να συσπειρωθεί και να πάρει μια μεγάλη νίκη – πρόκριση με 90-77, κερδίζοντας το δικαίωμα να διεκδικήσει το κύπελλο Ελλάδας στο Final-4 που θα γίνει στο Ηράκλειο στις 18-20 Φεβρουαρίου 2022.

Το παιχνίδι άρχισε με τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με 6-2, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε και με τους ΜακΚρι και Γκρέι μπροστάρηδες έκανε σερί 12-0, πέρασε μπροστά με 6-14 και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο έχοντας το προβάδισμα (15-21).

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό και συνέχισαν απτόητοι και στη β’ περίοδο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με +13 (15-28). Κάπου εκεί όμως, αφού πρώτα το παιχνίδι διακόπηκε για λίγο λόγω μεγάλης έντασης, η ΑΕΚ άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και τελικά προσπέρασε με 40-39 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 48-45, έχοντας βάλει… 33 πόντους στο δεύτερο 10λεπτο!

Ο Ανγκόλα με τη φανέλα της ΑΕΚ

Show από Ανγκόλα και επική πρόκριση

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, με την ΑΕΚ όμως να παίρνει συνεχώς λύσεις από τον Ανγκόλα, ο οποίος έκανε εκπληκτικά πράγματα: 31 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, μία τάπα! Αυτός ήταν, έχοντας και βοήθεια από τον Φλιώνη, που έστειλε την Ένωση στο +12 (79-67), με τους κιτρινόμαυρους να διατηρούν τον έλεγχο ως το τέλος και να παίρνουν μια μεγάλη πρόκριση με τόσα προβλήματα και απουσίες.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 48-45, 68-65, 90-77