Ο Ολυμπιακός πήγε στην Τουρκία για να νικήσει την Αναντολού Εφές και επί 30 λεπτά έδειχνε ικανός να το κάνει, αφού όταν άρχιζε η τελευταία περίοδος ήταν απλά στο -2. Στο τέλος του αγώνα, όμως, ήταν στο -19, αφού σε αυτό το διάστημα έβαλε μόνο τρεις πόντους! Απολύτως φυσιολογικό, επομένως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μην καταφέρει να φύγει από την Κωνσταντινούπολή με νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τους Πειραιώτες που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-0, αλλά στη συνέχεια χάρη στους Φαλ και Βεζένκοβ κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν με 10-17 στο 7′. Οι Τούρκοι αντέδρασαν όμως και με μπροστάρη τον Μίτσιτς κατάφεραν να προσπεράσουν με 23-22, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τους ερυθρόλευκους στο +2 (23-25).

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο, όπως δείχνει και το 29-34 στο 15′, αφού έβρισκε λύσεις επιθετικά με τους Μάρτιν και Πρίντεζη, αλλά ο Μπομπουά με τα τρίποντά του κατάφερε να ξαναφέρει μπροστά την Εφές (40-38), με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 44-44.

Ο Ντόρσεϊ στο Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός

Κατέρρευσε στο τελευταίο 10λεπτο

Στο τρίτο 10λεπτο οι δύο ομάδες συνέχιζαν χέρι-χέρι μέχρι που ήρθε ένα ξέσπασμα του Μοερμάν που έστειλε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο +7 (56-49), αλλά οι Φαλ και Βεζένκοβ ανέλαβαν ξανά δράση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, διατηρώντας τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (68-66 στο 30′).

Μέχρι που ήρθε η τελευταία περίοδος… Τι ακριβώς συνέβη εκεί, είναι ένα μυστήριο που θα πρέπει να λύσουν ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες του. Οι υπόλοιποι μπορούμε απλά να καταγράψουμε ότι ο Ολυμπιακός δέχθηκε σερί 11-0 και έμεινε πίσω με 79-66, έκανε εύκολα λάθη και τελικά στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε μόνο τρεις πόντους… Και με τέτοια επίδοση, προφανώς, δεν υπήρχε καμία περίπτωση νίκης, χάνοντας τελικά με -19 (88-69).

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69