Πράσινος βάφτηκε ο πρώτος τίτλος της σεζόν στο μπάσκετ, αφού ο Παναθηναϊκός νίκησε με 92-83 τον Προμηθέα στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Το «τριφύλλι» είχε αποκλείσει το Λαύριο στους ημιτελικούς του Σαββάτου, ενώ οι Πατρινοί την ΑΕΚ. Έτσι, Παναθηναϊκός και Προμηθέας έδωσαν ραντεβού στον τελικό, όπου αυτή που πανηγύρισε ήταν η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Η καλύτερη ψυχολογική ντόπα, δηλαδή, για τον Παναθηναϊκό πριν τον αγώνα της Πέμπτης με τη Μονακό για την πρεμιέρα της Euroleague.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Προμηθέας άρχισε καλύτερα και έχοντας 5/8 τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί με 22-17 στο 7′, αλλά ο Παπαπέτρου απαντούσε για λογαριασμό των πράσινων, οι οποίοι έκλεισαν την 1η περίοδο στο +3 (26-23).

Και αφού κατάφεραν να είναι μπροστά στο τέλος ενός 10λεπτου στο οποίο δεν ήταν και τόσο καλοί, στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε.

Το 26-23 έγινε 33-23 για την ομάδα του Πρίφτη στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου και με τον Νέντοβιτς να δίνει λύσεις στην επίθεση το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν 53-39.

Φάση από τον αγώνα Παναθηναϊκός - Προμηθέας

Αντεπίθεση ο Προμηθέας, νίκη ο Παναθηναϊκός

Στο τρίτο 10λεπτο η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να πλησιάσει στο -7 (68-61) αλλά ο Παπαγιάννης ανέλαβε να βοηθήσει στην επίθεση και η διαφορά μεγάλωσε ξανά (76-63 στο 30′), για να γίνει τελικά το παιχνίδι… ντέρμπι στην τελευταία περίοδο.

Με τον Γιαννόπουλο να σκοράρει ο Προμηθέας μείωνε συνεχώς τη διαφορά και κατάφερε να πλησιάσει στο 78-73 και 84-79 στο 37′, αλλά κάπου εκεί ο Ουάιτ… ξύπνησε και βοήθησε σε επίθεση και άμυνα τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πανηγυρίζει τίτλο για 27η συνεχόμενη σεζόν!

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 76-63, 92-81