Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό του European Cup στο χάντμπολ έχει η ΑΕΚ μετά τη νίκη της επί της Γκορένιε στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση ήθελε τη νίκη στον πρώτο ημιτελικό για να πάει με προβάδισμα και ψυχολογία στη ρεβάνς της Σλοβενίας και ο στόχος επιτεύχθηκε. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε για ηγέτη το Φλορίδο που ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 7 γκολ και γενικά ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, με εξαίρεση το 11-12 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Ένωση κατάφερε αρκετές φορές να προηγηθεί και με τρία γκολ αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη διαφορά ως το τέλος, παίρνοντας πάντως το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, η οποία θα είναι πολύ δύσκολη.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-6, 11-9, 11-12, 16-14 (ημχ.), 18-16, 21-20, 23-23, 25-25, 28-26, 31-29

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 2, Τζηράς 5, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 5, Φλορίδο 7, Πέντερσεν 1, Λέμος 1, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4.

Γκορένιε: Χάσελιτς 5, Τάινικ 5, Πάιτ, Πάνιταρ, Σταρτσς, Μίκλαβσιτς 3, Ντρόμπεζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 4, Γκρμσεκ 1, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ, Πρέντοβιτς, Κάβτσιτς Μ. 4, Κάβτσιτς Α. 5, Ράβνικαρ 1.