Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι αιωνίων με τον Ολυμπιακό και τον αφήνει κι αυτόν εκτός πλέι οφ της Euroleague.

Η απουσία του Νέντοβιτς έμοιαζε καταδικαστική για τους πράσινους, αλλά το ντέρμπι είναι πάντα ντέρμπι. Και ο Παναθηναϊκός, ακόμη και σε μια πολύ κακή σεζόν όπως η φετινή, είναι πάντα Παναθηναϊκός. Ετσι, εκδικήθηκε για την ήττα του στο ΟΑΚΑ στον πρώτο γύρο της Euroleague και πανηγύρισε μια νίκη που καταδικάζει, όπως όλα δείχνουν, τον Ολυμπιακό σε απουσία από τα πλέι οφ.

Μια νίκη που η ομάδα του Όντεντ Κάτας άξιζε, αφού πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν το έχασε ποτέ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +10 από νωρίς (7-17 στο 7′), είδε τους ερυθρόλευκους να απαντούν με σερί 8-0 (15-17 στο 9′) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (18-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο 10λεπτο, με τους πράσινους να είναι συνεχώς μπροστά και να πάνε στο ημίχρονο στο +3 (35-38), έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Μποχωρίδη (9π). Η ομάδα του Κάτας έκανε τέλειο ξεκίνημα στην γ’ περίοδο, αφού με σερί 7-0 πήγε στο +10 (35-45) και λίγο μετά και στο +11 (37-48 στο 24′), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που κατάφερε να μειώσει στο -7 (54-61) με σερί 10-2 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη να ανατρέψει την κατάσταση και πλησίασε στο -2 (59-61 στο 31′), αλλά ακολούθησε σερί 7-0 από τον Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Σαντ-Ρος, ο οποίος ήταν εξαιρετικός έχοντας στο τέλος 20 πόντους και 5 ασίστ. Και με τους Μποχωρίδη (15π.) και Ουάιτ (12π.) για συμπαραστάτες, οι πράσινο πήραν μεγάλη νίκη γοήτρου στο Φάληρο.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 54-61, 77-88