Χωρίς ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 86-76 από τη Σαραγόσα στην Ισπανία.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε κίνητρο, αφού έχει ήδη αποκλειστεί. Η Σαραγόσα, από την άλλη πλευρά, είχε, αφού με νίκη θα εξασφάλιζε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Αυτό, συν τη διαφορά δυναμικότητας προφανώς, έκανε και τη διαφορά στην αναμέτρηση της Ισπανίας, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 86-76.

Η Σαραγόσα ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, φτάνοντας από νωρίς στο +12 (19-7), με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει και να μειώνει σε 23-18 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τους Θεσσαλονικείς στο δεύτερο 10λεπτο, αφού με μπροστάρη τον Σαρικόπουλο κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν με 33-35, για να ξαναπροσπεράσουν όμως οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-42).

Κάπου εκεί, τελικά, «τελείωσε» και το ματς, αφού στην γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έφτασαν στο +14 (65-51 στο 26′), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αλλάξει κάτι και να χάνει τελικά με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76