Η Φενέρμπαχτσε έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα να κάνει εύκολα το 1-0 επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 76-43.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αναμενόμενο αφού αμφότερες οι ομάδες επέλεξαν μικρό αριθμό κατοχών εξαντλώντας σχεδόν πάντα περισσότερα από 18 δευτερόλεπτα σε κάθε επίθεση και ουσιαστικά τη διαφορά την έκανε ένα τρίποντο του Μιλάκνις (9-13, 8′). Η είσοδος των Σλούκα και Ντατόμε διαφοροποίησε κάπως την εικόνα στο παρκέ και τον πίνακα του σκορ (15-13, 10′).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν εγκλωβιστεί στην άμυνα των αντιπάλων τους οι οποίο στην άλλη πλευρά με Κάλινιτς και Ντίξον να ευστοχούν από τα 6.75 έδωσαν προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα τους (28-19, 17′). Τα τρίποντα συνέχισαν να μπαίνουν για τη Φενέρμπαχτσε, αλλά με διαφορετικούς εκτελεστές (Ντίξον, Γκούντουριτς) για το 36-21 (19′).

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να ξεκινήσουν τον τρίτο δεκάλεπτο αντιδρώντας, αλλά ένα μονόλεπτο ξέσπασμα της Φενέρμπαχτσε ήταν αρκετό για να επαναφέρει τη διαφορά στους 18 πόντους (42-24, 25′). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν ασταμάτητοι και παρά τις αλλαγές παικτών ο ρυθμός ανέβαινε κι άλλο… όπως κι η διαφορά (59-35, 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μάλλον σκέφτονταν ήδη την επόμενη αναμέτρηση. Η χαλαρότητα που ακολούθησε ήταν λογική, όμως η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο φτάνοντας στο +33 (76-43, 38′).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 1-0

Φενέρμπαχτσε-Ζαλγκίρις 76-43