Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι οι Γερμανοί διεκδίκησαν την νίκη μέχρι τέλους, αλλά για τρίτη φορά ηττήθηκαν και πλέον τίθενται εκτός Μουντομπάσκετ. Η Αγκόλα κέρδισε στην παράταση (92-88) και προκρίθηκε.

Η Γερμανία έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο ημίχρονο αποκλειστικά και μόνο εξαιτίας των επτά εύστοχων τρίποντων από τους Γιάγκλα (4) και Σάφαρτζικ (3). Η Ανγκόλα κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα κενά της «νασιοναλμανσάφτ» και με πρωταγωνιστή τον Σιπριάνο προηγήθηκε με +10 (40-50) στο 25’.

Κάπου εκεί όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση των Γερμανών, οι οποίοι έτρεξαν σερί 28-10 και στο 34’ απέκτησαν προβάδισμα οκτώ πόντων (68-60) χτυπώντας από την περιφέρεια και δη τον Στάιγκερ που πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα στην αρχή της ανατροπής.

Η Αγκόλα δεν άντεξε στην πίεση και 1’20’’ πριν τη λήξη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 77-68. Ο Αμπρόσιο με ένα κάρφωμα και ένα τρίποντο μείωσε στον πόντο (77-76, -25’’) και ο Σάφαρτζικ έδωσε συνέχεια στο θρίλερ έχοντας 1/2 βολές για το 78-76.

Ο Σιπριάνο έκανε το καθήκον του με δυο 2/2 βολές (78-78) και η τελευταία επίθεση άνηκε στους Γερμανούς. Ο Σάφαρτζικ όμως αστόχησε στα -2’’ πριν το τέλος και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Γκόμεζ και Σιπριάνο έδωσαν προβάδισμα +5 (82-87) για την Ανκγόλα στα -38’’, αλλά οι Γερμανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Σβετχελμ μείωσε με τρίποντο σε 85-87 (-31’’), αλλά οι παίχτες της Αγκόλα ήταν αλάνθαστοι από τη γραμμή των βολών. Ο Σάφαρτζικ μείωσε εκ νέου (88-91, -6’’), αλλά δεν έφθανε.

Η Αγκόλα προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση και στην τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στον αγώνα με την Αυστραλία.

Πηγή: gazzetta.gr