Σε 2-2 ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών της Ανατολής οι Σέλτικς αποδεικνύοντας πως ουδείς μπορεί να υποτιμήσει μία παραδοσιακή δύναμη σαν κι αυτούς, καθώς νίκησαν το Μαϊάμι για δεύτερη φορά στη Βοστώνη, με 93-91 στην παράταση. Ο Πολ Πιρς με 23 πόντους, ο Κέβιν Γκαρνέτ με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 τάπες, ο Ρέι Άλεν με 16 πόντους και ο Ραζόν Ρόντο με 15 πόντους και ισάριθμες ασίστ συνέθεσαν την τετράδα που οδήγησε τους γηπεδούχους στην επιτυχία.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (61-43) στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Η Χιτ, που είχε κορυφαίους τους Λεμπρόν Τζέιμς και Ντουέιν Ουέιντ με 29 και 20 πόντους αντίστοιχα, αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε με τρίποντο του πρώτου σε 89-89 στα 37’’ πριν το τέλος του τέταρτου δωδεκαλέπτου. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη, αν ο Ουντόνις Χάσλεμ ήταν εύστοχος στο τελευταίο σουτ. Στην παράταση κυριάρχησαν οι άμυνες, με τους Σέλτικς να πετυχαίνουν τέσσερις πόντους έναντι δύο του Μαϊάμι. Ο Λεμπρόν αποβλήθηκε (για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Χιτ) με έκτο φάουλ 1:51 πριν το τέλος και ο Ουέιντ είχε τη δυνατότητα να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους, αλλά το τρίποντό του στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Ο πέμπτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Μαϊάμι. Τα ξημερώματα της Τρίτης αναμετρώνται για πέμπτη φορά Σπερς και Θάντερ (2-2).

Δωδεκάλεπτα: 34-23, 61-47, 73-68, 89-89, 93-91.

Σέλτικς: Πιρς 23 (6 ριμπ.), Γκαρνέτ 17 (14 ριμπ., 5 τάπες), Άλεν 16, Ρόντο 15 (15 ασίστ, 5 ριμπ.), Μπας 11 (7 ριμπ.), Ντούλινγκ 10, Ντάνιελς 1, Πιετρούς (5 ριμπ.), Στίσμα.

Χιτ: Τζέιμς 29 (6 ριμπ., 7 λάθη), Ουέιντ 20 (7 ριμπ., 6 ασίστ), Χάσλεμ 12 (17 ριμπ.), Τσάλμερς 12, Μπατιέ 6, Κόουλ 5, Τζόουνς 3, Μίλερ 2, Άντονι 2.