Η Γιουβέντους άγγιξε την ιστορική ανατροπή στο «Μπερναμπέου». Έκανε το 0-3, ισοφάρισε το σκορ του Τορίνο, αλλά με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 93′ ο Κριστιάνο έστειλε τη Ρεάλ (1-3) στα ημιτελικά. Η Γιουβέντους έχει κάνει το… απονενοημένο. Μέχρι το 93′ υποχρεώνει τη Ρεάλ στην πιο βαριά εντός ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία της. Το 0-3 που δεν θα περίμενε κανείς, έχει συμβεί. Συμβαίνει στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και η πρόκριση έχει κλειδώσει για παράταση. Ωστόσο, την ύστατη στιγμή η Ρεάλ το σώνει. ‘ Η σώζεται κατά πολλούς από τον διαιτητή. Το εάν είναι πέναλτι η φάση του Μπενάτια με τον Λούκας Βάθκεθ, χωράει τεράστια συζήτηση. Εκείνο που μετράει, είναι ότι καταλογίστηκε και ο Τζίτζι Μπουφόν έξαλλος αντίκρισε την πρώτη κόκκινη κάρτα στην πορεία του στο Champions League, στο μάλλον τελευταίο παιχνίδι του στο θεσμό. Ο Ρονάλντο έπειτα ήταν εύστοχος και το 1-3 έστειλε τους Μαδριλένους στα ημιτελικά, αφήνοντας τους ηττημένους με την πιο πικρή γεύση, σε ένα ΕΠΟΣ που άγγιξαν. Μετά το 0-3 των Μερένγκες στο Τορίνο, όλα έμοιαζαν καθαρά για το ποιος θα βρισκόταν στους «4». Εκείνο όμως που πλήγωσε τους γηπεδούχους, ήταν η τιμωρία του Σέρχιο Ράμος και το υποχρεωτικό δίσδυμο στόπερ που έστησαν Βαράν-Βαγιέχο. Οι δυο τους ήταν μία τρικυμία και εκεί χτύπησαν οι Γιουβεντίνοι. Δύο σέντρες από δεξιά και ισάριθμες κεφαλιές γκολ του Μάντζουκιτς. Το πρώτο, στα 76′ δεύτερα, το πιο γρήγορο που δέχτηκε ever η Ρεάλ στο σπίτι της. Το δεύτερο στο 37′ με πανομοιότυπο τρόπο. Ενδιάμεσα, ο Κέιλορ Νάβας σταμάτησε τον Ιγουαΐν (10′) και ο Μπουφόν τον Ισκο (34′). Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Βαράν με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά στην επανάληψη (61′) ο Κέιλορ Νάβας έχασε τραγικά την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ματουιντί ισοφάρισε το σκορ πρόκρισης σε κενή εστία. Σε ένα παιχνίδι που γενικά είχε τρελό ρυθμό η Ρεάλ έπρεπε πλέον να πάρει τα πάνω της. Η Γιούβε όμως είχε κλειδώσει πίσω. Ο Μπουφόν (78’) νίκησε τον Ισκο και ο Βαράν με ωραία περιστροφή του σώματός του άγγιξε το γκολ. Ωσπου φτάσαμε στην τελευταία φάση που τα έκρινε όλα. Τώρα το εάν ήταν πέναλτι ή όχι, αυτό είναι κάτι που θα συζητηθεί όχι μόνο τώρα, αλλά και για τα επόμενα χρόνια. Ηταν σπρώξιμο του Μπενάτια; Ηταν του διαιτητή; Σίγουρα η Γιουβέντους άγγιξε κάτι μυθικό και το έχασε στην τελευταία αναπνοή… Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Βαράν, Βαγιέχο, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Καζεμίρο (46′ Λούκας Βάθκεθ), Κρόος, Μόντριτς (75′ Κόβατσιτς), Ισκο, Μπέιλ (46′ Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο Γιουβέντους (Μάξι Αλέγκρι): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπενάτια, Ντε Σίλιο (17′ Λίχσταϊνερ), Αλεξ Σάντρο, Ματουιντί, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ντάγκλας Κόστα, Μάντζουκιτς, Ιγουαΐν (95′ Σέζνι). Πηγή: gazzetta.gr