«Ο μόνος τρόπος να μη σκοράρει, είναι να μην παίξει», είχε πει προ ημερών στον Τύπο της πατρίδας του ο Πάμπλο Κοντρέρας για τον Λουίς Σουάρες. Ο φορ της Λίβερπουλ φρόντισε να τον… δικαιώσει πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ και οδηγώντας την Ουρουγουάη σε θρίαμβο με 4-0 επί της Χιλής στο «Σεντενάριο» του Μοντεβίδεο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Ο Σουάρες σκόραρε στο 42’, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, στο 68’ και στο 74’ για τους γηπεδούχους, που έφτασαν τους επτά βαθμούς σε τρία ματς και είναι πρωτοπόροι. Η Χιλή αγωνίστηκε χωρίς πέντε βασικά στελέχη που αποκλείστηκαν από την αποστολή επειδή ξενύχτησαν παραμονές του ματς, αλλά με τον Κοντρέρας βασικό λίγες μέρες μετά την απουσία του λόγω τραυματισμού (!) από το ματς του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα στην Τρίπολη.