Την ευκαιρία να κατακτήσει τον πρώτο της μεγάλο τίτλο σε Ευρωμπάσκετ θα έχει η Γαλλία. Οι «τρικολόρ» καθοδηγούμενοι από τους Τόνι Πάρκερ και Νικολά Μπατούμ επικράτησαν της Ρωσίας με 79-71 και στον τελικό της Κυριακής θα αναμετρηθούν με την Ισπανία.

Πρώτη, αλλά… φαρμακερή ήττα στη διοργάνωση για την παρέα του Αντρέι Κιριλένκο, που θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στα Σκόπια.

Με τον Κιριλένκο και τον Πονκρασόφ να ξεκινούν «ζεστοί» τον αγώνα η Ρωσία είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά (11-8). Γρήγορα, ωστόσο, η Γαλλία πήρε τα ηνία και ο Πάρκερ άρχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με πόντους (17-14 το δεκάλεπτο). Με δικό του τρίποντο οι «τρικολόρ» ξέφυγαν με +8, 39-31, 38’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Φριτζόν, ωστόσο, απάντησε με τον ίδιο τρόπο και η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μείωσε τη διαφορά στους πέντε, 39-35, με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα, η Ρωσία ισοφάρισε σε 40-40 με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Τα τρίποντα του Μπατούμ και τα επιθετικά ριμπάουντ του Νοά, ωστόσο, επέτρεψαν στο συγκρότημα του Βενσάν Κολέ να ξεφύγει και πάλι, φτάνοντας στο 53-45 με το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Τραορέ συνέχιζε να δίνει… απρόσμενες λύσεις στο σκοράρισμα για τη Γαλλία και με δύο δικά του καλάθια η διαφορά έφτασε στο +12, 61-49, οκτώ λεπτά πριν το τέλος.

Ένα λεπτό χρειάστηκε για να διανύσει η Ρωσία τη… μισή απόσταση, με γκολ-φάουλ του Κιριλένκο και τρίποντο του Μόνια (61-55). Μπατούμ και Πάρκερ είχαν τις απαντήσεις επαναφέροντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια τιμή (69-59), αλλά Σβεντ και Κιριλένκο την επανέφεραν στους πέντε, 69-64, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Πάρκερ με δύο μεγάλα καλάθια «μίλησε» και πάλι (73-64). Με ενάμιση λεπτό να απομένει για το φινάλε, αυτό το ματς δεν θα το έχανε ούτε η… Γαλλία του 2005. Πόσω μάλλον η εξαιρετική ομάδα του 2011, που έφτασε στη νίκη με το τελικό 79-71.

Εντυπωσιακή σκηνή στο τέλος, με τους Λιθουανούς φιλάθλους να φωνάζουν για αρκετή ώρα «Λιέτουβα-Λιέτουβα». Κι ας αποκλείστηκε πρόωρα η αγαπημένη τους ομάδας από τη διοργάνωση…

Δεκάλεπτα: 17-14, 39-34, 53-45, 79-71.

Γαλλία (Κολέ): Νοά 7, Μπατούμ 19, Καουντί 2, Πάρκερ 22, Τραορέ 8, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 9, Ντιαό 6, Ζελαμπάλ 2.

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς, Μοζγκόφ 12, Μπίκοφ 7, Φριτζόν 3, Σβεντ 4, Χριάπα 9, Αντόνοφ 4, Μόνια 8, Πονκρασόφ, Κιριλένκο 21.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χριστοδούλου (Ελλάδα).