Η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού για να αυξήσει τις πιθανότητές του για πλεονέκτημα έδρας πήγε στα σκουπίδια. Στο «καυτό» Βελιγράδι (όπου οι οπαδοί του Αστέρα υποδέχθηκαν τους Πράσινους με κασκόλ και σημαίες του Ολυμπιακού) η ανατροπή του Εξάστερου έμεινε στην μέση, καθώς έχασε 69-67 από τον Ερυθρό Αστέρα. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 6-4, αλλά η ελληνική είναι τέταρτη λόγω των δύο ηττών από τους Σέρβους. Καταστροφικό το τρίτο δεκάλεπτο για τους πράσινους (25-11 το επιμέρους σκορ) που βρέθηκαν ακόμα και στο -13. Στην τέταρτη περίοδο μίλησε η κλάση του Γουίλιαμς ο οποίος με απίθανο ρεσιτάλ έγραψε το 55-55, αλλά οι μετέπειτα κακές επιλογές και τα 4/22 τρίποντα δεν επέτρεψαν κάτι παραπάνω. Κι όλα αυτά παρά το γεγονός πως ο Αμερικανός με σουτ από τα 6,75 έδωσε προσωρινά το φιλί της ζωής (μειώνοντας σε 64-63), που δεν ήταν αρκετό, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και το τριφύλλι όχι. Από πλευράς Σέρβων (28/35 βολές!) μεγάλη ζημιά έκανε ο Κίνσεϊ με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μίλερ. Στους 17 σταμάτησε ο Γουίλιαμς, ο οποίος σήκωσε τους Κυπελλούχους Ελλάδας στην πλάτη του, 11 ο Ραντούλιτσα (φορτώθηκε νωρίς με φάουλ), 9 ο Γκιστ, όλους στο πρώτο μέρος και με σημαντικά άστοχα τρίποντα στο νήμα. Κακή εμφάνιση (επιθετικά κυρίως) του Καλάθη με 2/10 σουτ και μια κρίσιμη άστοχη βολή, άποντοι Διαμαντίδης-Φώτσης, χαμηλά ο Φελντέιν (4π.), ντεμπούτο για τον Χάντερ που βοήθησε και έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Την επόμενη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Λοκομοτίβ Κουμπάν, όπου θέλει νίκη για να μείνει «ζωντανός» στο κυνήγι δεύτερης θέσης και εφόσον το κάνει καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (-9), τότε όλα θα ‘ναι καλύτερα… Πηγή: sport-fm.gr