Αν και δυσκολεύτηκε περισσότερο από ό,τι θα περίμενε κανείς αφού δεν ήταν τόσο σοβαρός όσο θα έπρεπε, ο Παναθηναϊκός, χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο 10λεπτο, νίκησε με 84-75 την Άλμπα Βερολίνου για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague και τερμάτισε στη 2η θέση, έχοντας πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Η Άλμπα, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο και με το… καλησπέρα βρέθηκε στο +7 (5-12 στο 5΄). Ωστόσο, τα… αντανακλαστικά του Αταμάν, ο οποίος τράβηξε στον πάγκο τους Γκραντ και Μπαλτσερόφσκι, περνώντας τους Λεσόρ και Σλούκα στη θέση τους, βοήθησε τους «πράσινους» να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 11-5, μειώνοντας γρήγορα σε 16-17 στο 8΄. Η αδυναμία τους όμως να βρουν το μακρινό σουτ, επέτρεψε στην Άλμπα να παραμείνει σε απόσταση και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +6 (17-23).

Με τον Σλούκα να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, ο Παναθηναϊκός απάντησε με νέο επιμέρους σκορ 13-4, προσπερνώντας στο 14΄ με 30-27. Ωστόσο, οι Γερμανοί είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, είχαν το πείσμα και αξιοποιώντας όλα τα «πράσινα» λάθη σήκωσαν και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 17΄ (33-35). Το «τριφύλλι» όμως κατάφερε με τον Αντετοκούνμπο να γράψει το 38-37 και να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (38-37), βλέποντας παράλληλα νωρίτερα τον Ναν να αστοχεί σε ελεύθερη βολή και να βλέπει το σερί των εύστοχων του στη Euroleague να σταματάει στις 54.

Με τον Ναν να μπαίνει… ορεξάτος στην τρίτη περίοδο (σημείωσε 12 πόντους σε αυτό το διάστημα) και τον Γκριγκόνις να συνδέεται και πάλι από τα 6,75, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα στο +7 (55-48) στο 26΄, αλλά η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα, βοήθησε τους Γερμανούς να απαντήσουν με σερί 0-9 για το 57-59 στο 28΄ και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3 (60-63).

Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, ο Παναθηναϊκός, σοβαρεύτηκε, ο κόσμος του έδωσε ενέργεια και με τους Γκριγκόνις, Ναν και Σλούκα να βρίσκουν ρυθμό από τα 6,75, ήρθε το σερί 13-0 με το οποίο το «τριφύλλι» ξέφυγε με +10 για πρώτη φορά (73-63) και έδωσε τέλος στα όνειρα υπέρβασης της Άλμπα, η οποία έδειξε να… αποδέχεται τη μοίρα της.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75