Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League και είχε συνεχώς τον έλεγχο του παιχνιδιού παίρνοντας εύκολα τη νίκη, όπως δείχνει και το τελικό 57-81, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Ερυθρόλευκους να προηγούνται με 5-0 και τους Πατρινούς να το κάνουν 6-5 στο 4′, από εκεί και πέρα όμως οι γηπεδούχοι έκαναν διαδοχικά λάθη και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε 7 πόντους στον αιφνιδιασμό με Πίτερς και Κάνααν, ξεφεύγοντας έτσι με 8-19 και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +10 (11-21).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης ο Μπαρτζώκας έκανε αλλαγές και ο Προμηθέας με τρίποντα των Χέιλ και Πάπας κατάφερε να πλησιάσει στο -3 (22-25) στο 14′, ο Μήτρου Λονγκ όμως βγήκε μπροστά για τον Ολυμπιακό και έδωσε λύσεις στην επίθεση, με το σκορ να είναι στο 24-31 στο 15′. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο και με τον Πετρούσεφ να σκοράρει κατάφεραν τελικά να κλείσουν το ημίχρονο στο +11 (28-39).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, πάντως, ο Προμηθέας κατάφερε να δείξει ένα αρκετά καλύτερο πρόσωπο και με τους Ρέινολντς, Χέιλ και Κάουνας μπροστάρηδες κατάφερε να μειώσει σε 40-43 στο 25′, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ. Κίνηση που αποδείχθηκε σωστή αφού η ομάδα του ξαναβρήκε τη συγκέντρωσή της και με τον Γουόκαπ να μοιράζει ασίστ σε Πίτερς και Ράιτ η διαφορά πήγα ξανά στους 10 πόντους (42-52) και στη συνέχεια στους 18 (45-63 στο 30′).

Από εκεί και πέρα, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, το τελευταίο 10λεπτο του παιχνιδιού είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Ολυμπιακός είχε καθαρίσει την υπόθεση-νίκη και συνέχισε με την ίδια σοβαρότητα, αυξάνοντας τη διαφορά και επικρατώντας τελικά με +24 (57-81).

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81