Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό χάρη στο γκολ του Ντεσπόντοφ, στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους όμως και συγκεκριμένα στο 51′ ο Μπακασέτας έκανε το 1-1 με πέναλτι, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τους Πράσινους.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να ισοφαρίσει όσο το δυνατόν πιο νωρίς και όντως δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο. Το πάτημα του Τάισον στον Μπακασέτα είχε ως αποτέλεσμα ο διαιτητής να πάει στο VAR και τελικά μετά την εξέταση της φάσης έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε, με τον διεθνή Έλληνα άσο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.