Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Βόλο για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Super League και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ είναι 1-1, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Μωραΐτη και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με πέναλτι του Ελ Κααμπί ενώ έχουν αποβληθεί οι Ρέτσος και Μύγας.

Στο 16ο λεπτό ο Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας και ο Ρέτσος τον έσπρωξε και τον έριξε στο έδαφος πέφτοντας κι αυτός μαζί του, με τον διαιτητή να πάει στο VAR και να δείχνει πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του Ολυμπιακού. Πέναλτι που εκτέλεσε στο 20′ ο Μωραΐτης και είδε τον Πασχαλάκη να αποκρούει, στην επαναφορά όμως έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια όμως και συγκεκριμένα στο 42′ ήταν η σειρά των Ερυθρόλευκων να κερδίσουν πέναλτι, επίσης μέσω VAR, για μαρκάρισμα στον Μπιανκόν, με τον Ελ Κααμπί να εκτελεί στο 43′ και να κάνει το 1-1, με τον Βόλο να μένει και αυτός με 10 παίκτες, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Μύγας.