Η νίκη ήταν αυτοσκοπός τόσο για τον ΠΑΣ Γιάννινα όσο και για τον Βόλο, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Super League, ώστε να ξεφύγουν από την τελευταία θέση αλλά τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 και παραμένουν μαζί στον πάτο της βαθμολογίας έχοντας για… παρέα και τον Παναιτωλικό.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο άνετοι με τη μπάλα στα πόδια στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και είχαν την πρώτη τους προσπάθεια στο 12′ με το σουτ του Μπερτόγλιο που μπλόκαρε ο Κλέιμαν, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν κάπως στη συνέχεια και να απειλούν στο 28′ με την εκτέλεση φάουλ του Κόντε που απέκρουσε ο Παπαδόπουλος.

Αμέσως μετά, στο 30′, ήταν η σειρά των Θεσσαλών να γίνουν επικίνδυνοι με εκτέλεση φάουλ και συγκεκριμένα του Μπερτόγλιο αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε, για να έρθει η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους στο 40′ με τη σέντρα του Ροσέρο και την άστοχη κεφαλιά του Παμλίδη στο δεύτερο δοκάρι.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, ήρθε και το γκολ… Στο 50′ ο Σόρια ανέβηκε από δεξιά και γύρισε για τον Κιάκο που πλάσαρε αμέσως για το 1-0. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε, πλέον, το προοβάδισμα και ο Βόλος βγήκε μπροστά για την ισοφάριση, έχοντας ευκαιρία στο 71′ με την άστοχη κεφαλιά του αμαρκάριστου Καλογερόπουλου. Μια ευκαιρία που ήταν, όπως αποδείχθηκε, η… προειδοποίηση για το γκολ που ερχόταν.

Στο 73′ ο Λούνα σέντραρε από αριστερά και ο Κόμπα με κεφαλιά έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες στη συνέχεια για το δεύτερο γκολ και τη νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Κιάκος (78′ Έφορντ), Ριένστρα (78′ Γκάρο), Ροσέρο (85′ Μπαλάν), Παμλίδης (68′ Λιάσος), Κόντε (85′ Λέο).

Βόλος: Παπαδόπουλος, Τάχατος (67′ Κόμπα), Τσοκάνης, Καλογερόπουλος, Λούνα, Μπερτόγλιο, Γκλάβσιτς, Τρουιγιέ (67′ Μαχαίρας), Ντέλετιτς (83′ Ενγκίν), Κορνέ (67′ Κίτσος), Γκαρσία.