Δεν θα μπορούσε να σκεφτεί χειρότερο ξεκίνημα στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε με 3-2 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Καραϊσκάκη, ωστόσο κατάφερε στο τέλος να «μαζέψει» το σκορ και την έκταση της ήττας, χάρη σε δύο τέρματα του Πάρντο.

Τα πράγματα φάνηκαν από πολύ νωρίς ότι θα στραβώσουν για τους «ερυθρόλευκους», καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Ντουμπιά εκμεταλλεύτηκε μια ολιγωρία στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, για να ανοίξει με κεφαλιά το σκορ. Αυτό το γκολ «έκοψε τα πόδια» των παικτών του Μπεσνίκ Χάσι, οι οποίοι μόλις στο 13ο λεπτό δέχθηκαν και δεύτερη ψυχρολουσία. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος βρήκε στον κενό χώρο τον Ζέλσον Μάρτινς, που έκανε με πλασέ το 0-2.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα και στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πολλούς κενούς χώρους και να «χτυπούν» στην κόντρα. Κάτι τέτοιο έγινε και στο 18’, με τον Μπρούνο Φερνάντες να βρίσκει το δοκάρι, ενώ στο 22’ ο Κοάτες βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Καοπίνο, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Έλληνα γκολκίπερ.

Ο Καρσελά στο 27’ με σουτ δημιούργησε την πρώτη φάση για τους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ακόμη ένα δοκάρι και τελικά το τρίτο τους τέρμα. Στο 40’ ο Ζέλσον, έπειτα από λάθος του Ρομαό και πάσα του Ντουμπιά, σημάδεψε ξανά το δοκάρι, ενώ στο 43’ έγινε το 0-3, έπειτα από ωραίο πλασέ του Μπρούνο Φερνάντες, σε ακόμη μια φάση που φάνηκε το τεράστιο κενό στην άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους μπήκε με διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό, έχοντας περισσότερο το μυαλό της στην καταστροφή της ανάπτυξης του παιχνιδιού από πλευράς Πειραιωτών και όχι τόσο να «χτυπήσει» στην κόντρα. Αυτό φάνηκε στις σαφώς λιγότερες ευκαιρίες που έγιναν στην επανάληψη. Στο 68’, σε σέντρα του Μάριν προς τον Καρσελά, καταγράφηκε η πρώτη σημαντική φάση, αλλά ο Μαροκινός δεν στόπαρε σωστά την μπάλα, για να την σουτάρει από κοντά προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός είχε μια ανούσια κατοχή, η Σπόρτινγκ δεν έβγαλε φάσεις, με τις δύο ομάδες να επηρεάζονται και από τις αλλαγές και κάπως έτσι φτάσαμε μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όταν και ήρθε η… καταιγίδα. Στο 88’ η Σπόρτινγκ είχε και τρίτο δοκάρι με τον Ντοστ, ενώ αμέσως μετά ήρθαν τα δύο τέρματα από τον Πάρντο, που έφεραν σε καλύτερη μοίρα τις ευρωπαϊκές βλέψεις της ομάδας του Χάσι. Αρχικά, στο 90’, ο Κολομβιανός έκανε με εξαιρετική ατομική ενέργεια το 1-3 και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με προβολή το 2-3.

Εάν οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να κάνουν κάτι καλό στους ομίλους, τουλάχιστον για να εξασφαλίσουν την τρίτη θέση, που θα οδηγήσει στους «32» του Europa League, θα πρέπει να κάνουν την υπέρβαση σε έναν από τους επόμενους αγώνες. Μόνο εύκολη δεν θα είναι η αποστολή τους, καθώς πηγαίνουν σε Τορίνο (2η αγωνιστική) και Βαρκελώνη (3η αγωνιστική) για να αντιμετωπίσουν Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα, αντίστοιχα.

Όσο για τους Πορτογάλους, πήραν προβάδισμα για την κατάληψη του ρεαλιστικού τους στόχου, που είναι η θέση πίσω από τα «μεγαθήρια» του Δ’ ομίλου. Ωστόσο, θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα γι’ αυτούς εάν έφευγαν με 0-3 από το Φάληρο και πολύ διαφορετικά πλέον με το 2-3.