Επική ανατροπή έκανε η Σεβίλλη! Οι Ανδαλουσιάνοι πέτυχαν δύο τέρματα από το 87’ και μετά και πήραν ένα τεράστιο τρίποντο στην έδρα της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη «Ντέπορ». Ο Ράιαν Μπάμπελ πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο ματς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και ο Αντονέ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και άψογο πλασέ, έγραψε το 2-0 στο 42’. Ωστόσο, η Σεβίλλη κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι, αφού έκλεισε το ημίχρονο ένα γκολ πίσω, με τον Ενζονζί να μειώνει στο 44’ σε 2-1. Στην επανάληψη, οι Ανδαλουσιάνοι πίεζαν για την ισοφάριση αλλά δεν κατάφερναν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Τα λεπτά περνούσαν, ο χρόνος πίεζε τους φιλοξενούμενους που έκαναν την… αντεπίθεσή τους και έφτασαν τελικά σε μια επική ανατροπή. Στο 87’, λοιπόν, ο Βιτόλο ισοφάρισε το σκορ για να έρθει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μερκάδο να γράψει το τελικό 3-2 για τη Σεβίλλη, που επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα. Η 12η αγωνιστική Παρασκευή, 18/11 Μπέτις – Λας Πάλμας 2-0 (27’ Μπρούνο Γκονσάλες, 45’ Μαντι) Σάββατο, 19/11 Λα Κορούνια – Σεβίλλη 2-3 (1’ Μπάμπελ, 42’ Αντονέ / 44’ Ενζονζί, 87’ Βιτόλο, 90’+3’ Μερκάδο) Μπαρτσελόνα – Μάλαγα (17:15) Εϊμπάρ – Θέλτα (19:30) Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης (21:45) Κυριακή, 20/11 Αλαβές – Εσπανιόλ (13:00) Βαλένθια – Γρανάδα (17:15) Σπορτινγκ Χιχόν – Σοσιεδάδ (19:30) Αθλέτικ Μπιλμπάο – Βιγιαρεάλ (21:45) Δευτέρα, 21/11 Λεγκανιές – Οσασούνα (21:45) Η επόμενη (13η) αγωνιστική Εϊμπάρ – Μπέτις Μάλαγα – Λα Κορούνια Ρεαλ Μαδρίτης – Σπόρτινγκ Χιχόν Εσπανιόλ – Λεγκανιές Σεβίλλη – Βαλένθια Βιγιαρεάλ – Αλαβές Οσασούνα – Ατλέτικο Μαδρίτης Θέλτα – Γρανάδα Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα Λας Πάλμας – Αθλέτικ Μπιλμπάο Πηγή: sport-fm.gr