Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας«κλείδωσε» ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο και πρωταγωνιστή τον Μπουζούκη επικράτησε 1-3 της Παναχαϊκής στην Αχαΐα, κάτι που σημαίνει ότι η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ θα μοιάζει με τυπική διαδικασία.

Για το «τριφύλλι» σκόραραν ο νεαρός μεσοεπιθετικός στο 26′, ο Μωραΐτης με αυτογκόλ στο 45+1′, αλλά και ο Κουρμπέλης στο 72′. Στο ενδιάμεσο του δεύτερου και του τρίτου «πράσινου» γκολ, ο… κατά λάθος σκόρερ ενάντια στην ομάδα του, είχε μειώσει στο 64′ για τους Πατρινούς, καθώς βρήκε στόχο στη σωστή εστία.

Και εάν ο Παναθηναϊκός έκανε τη δουλειά του όπως έπρεπε, τον ίδιο «δρόμο» δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν η ΑΕΛ και ο ΟΦΗ. Η ομάδα της Λάρισας ηττήθηκε με 3-0 στην Καλαμάτα από την τοπική ομάδα, ενώ ο σύλλογος του Ηρακλείου είδε την Καβάλα να του επιβάλλεται στην έδρα της με 2-0.

Για τη «μαύρη θύελλα» μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αλεξόπουλος, ο οποίος σημείωσε και τα τρία τέρματα της αναμέτρησης στο 39′, στο 72′ και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Όσο για τους «αργοναύτες», τα τέρματα σημείωσαν οι Κουτσούμπας στο 6′ και Β. Παπαδόπουλος στο 38′.

Αντίθετα, ο Πανιώνιος επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, του οποίου επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας. Δίχτυα για τους Νεοσμυρνιώτες βρήκε δύο φορές ο Εμμανουηλίδης στο 57′ και στο 88′, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει και ο Οικονομίδης στο 64′.