Έτσι θέλει να βλέπει τον Παναθηναϊκό ο Τσάβι Πασκουάλ! Ένας προσεκτικός στην άμυνα και γρήγορος στην επίθεση Παναθηναϊκός Superfoods πρόσφερε σκορ και θέαμα με την Κύμη (92-52), κάνοντας μία καλή προπόνηση ενόψει Εφές. Η ταχύτητα στην επίθεση και η προσοχή στην άμυνα που ζητά ο Τσάβι Πασκουάλ έγινε… πράξη στο ματς με την Κύμη, με τους «πράσινους» να τη συντρίβουν 92-52 και να κάνουν μία πολύ καλή προπόνηση για τη δύσκολη αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές, στην Κωνσταντινούπολη. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Παππάς με 13 πόντους, με τους Μπουρούση και Καλάθη να είχαν από 12 ο καθένας, ωστόσο τα περισσότερα χαμόγελα συγκέντρωσε ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος έφτασε πολύ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ. Γρήγορος και ελεύθερος ο ρυθμός του ματς από το ξεκίνημά του. Ο Παναθηναϊκός Superfoods έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά η Κύμη που έπαιζε χωρίς άγχος τα πήγαινε ακόμη καλύτερα (9-11)! Μάλιστα, στη συνέχεια ο Ελ-Αμίν πήρε «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. και έτσι οι νεοφώτιστοι πήγαν ψηλά το σκορ, φτάνοντας ακόμη και στο +4 (16-20). Όμως, εκεί οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους και κλέβοντας συνεχόμενες μπάλες έτρεχαν στο ανοικτό γήπεδο για ένα 14-0, που τους έφερε στο +10 (30-20). Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι δραματικά και έτσι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο με αυτή τη διαφορά (35-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «πράσινη» άμυνα είχε κάνει… ναρκοπέδιο τη ρακέτα της. Συνεπώς, η Κύμη προσπάθησε να απειλήσει ξανά από την περιφέρεια, αλλά δεν ήταν τόσο αποτελεσματική και με τον Παππά να σκοράρει με κάθε τρόπο, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (47-30). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να πετύχουν καλάθι περίπου 3:30’’ πριν το τέλος (47-32), με το «τριφύλλι» να απαντά με ένα 12-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +27 (59-32). Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι η Κύμη με τον… μαχητικό Μόργκαν έκανε ένα 7-0 (59-39) μέχρι τα μισά. Όμως, η περίοδος… χάριτος που έδωσαν οι «πράσινοι», διεκόπη για τα καλά στη συνέχεια. Μέσα από την άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση (προσφέροντας και θέαμα παράλληλα), το «τριφύλλι» πήγε τη διαφορά στο +31 (70-39), με τον Φελντέιν να τη διαμορφώνει στο +33 (74-41) στο τέλος. Παρά τη μεγάλη διαφορά, οι «πράσινοι» δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έτσι η διαφορά έφτασε στο +36 (79-43) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αφού και η Κύμη το είχε… παρατήσει προ πολλού το ματς. Στο παρκέ πέρασαν ακόμη οι Πατ Καλάθης και Μιχάλης Λούντζης, αφού ο Τσάβι Πασκουάλ ήθελε να βάλει τους υπόλοιπους στη… συντήρηση ενόψει και του παιχνιδιού στην Κωνσταντινούπολη, με την Εφές. Έτσι, το μόνο που ενδιέφερε και τις δύο ομάδες ήταν το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 92-52, αφού ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε φτάσει νωρίτερα ακόμη και στο +42 (92-50) που ήταν η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι. Τα δεκάλεπτα: 35-25, 59-32, 73-41, 92-52 Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Φελντέιν 8 (1), Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Ν. Καλάθης 12 (2), Ρίβερς 7 (1), Μποχωρίδης 9 (1), Π. Καλάθης, Φώτσης 8 (2), Παππάς 13 (3), Λούντζης 5 (1), Μπουρούσης 12. Κύμη (Μπρατσιάκος): Σχίζας 2, Τσούπκοβιτς 8 (2), Σταμάτης 2, Μόργκαν 9, Ελ-Αμίν 13 (3), Τουντζιαράκης 7, Σιγκούνας 4, Κατράνας 2, Τζόλος, Κωνσταντακόπουλος, Πάλμπλαντ 5 (1). Πηγή: sport-fm.gr