Με πρωταγωνιστή τον Ραχίμ Στέρλινγκ που σημείωσε δύο γκολ, η Τσέλσι επικράτησε με 3-0 της Λούτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «μπλε» πανηγύρισαν την πρώτη τους επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα (ισοπαλία 1-1 με την Λίβερπουλ και ήττα με 3-1 από την Γουέστ Χαμ στα προηγούμενα παιχνίδια της) και συνάμα την πρώτη επιτυχία υπό τις οδηγίες του Μαουρίσιο Ποτσετίνο. Αυτή, δε, ήταν η 5η νίκη της Τσέλσι μέσα στο 2023!

Ο Στέρλινγκ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από ασίστ του Μάλο Γκούστο και το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου παρά την κυριαρχία των γηπεδούχων που δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ κάποια από τις άλλες ευκαιρίες τους. Το δίδυμο, πάντως, συνεργάστηκε ξανά στο 68′. Ο Γκούστο… σέρβιρε κι ο Στέρλινγκ έγραψε το 2-0. Επτά λεπτά αργότερα ο Νίκολας Τζάκσον, ένα από τα πολλά φετινά μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας του Λονδίνου έκλεισε τη βραδιά.

Η αγωνιστική συνεχίζεται με τις αναμετρήσεις: Μπόρνμουθ-Τότεναμ (26/8), Άρσεναλ-Φούλαμ (26/8), Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας (26/8), Έβερτον-Γουλβς (26/8), Μάντσεστερ Γ.-Νότιγχαμ Φόρεστ (26/8), Μπράιτον-Γουέστ Χαμ (26/8), Μπέρνλι-Άστον Βίλα (27/8), Σέφιλντ Γιουν.-Μάντσεστερ Σίτι (27/8), Νιούκαστλ-Λίβερπουλ (27/8).