Η Ελλάδα άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ U18 νικώντας με 88-83 την Ιταλία το Σάββατο (22/7), την Κυριακή (23/7) όμως δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια σε αυτό το αποτέλεσμα και γνώρισε βαριά ήττα με 83-59 από την Ισπανία, πράγμα που σημαίνει ότι η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί στην 3η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Οι Ισπανοί ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί αφού είναι καλύτερη ομάδα αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε αποφασισμένο για ντέρμπι στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με το σκορ στο 23-22. Αυτή η μάχη συνεχίστηκε μέχρι και το 13′, όταν το σκορ ήταν 27-27, αλλά κάπου εκεί τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν…

Με επιμέρους σκορ 22-8 η Ισπανία, η οποία είχε ανεβάσει τον ρυθμό της σε επίθεση και άμυνα, ξέφυγε με 14 πόντους, έκλεισε το ημίχρονο στο +15 (49-34) και από εκεί και πέρα στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ανέβαινε, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα με 83-59.

Επόμενος αντίπαλος, για την 3η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου, είναι η Δανία και η Εθνική θα προκριθεί αν νικήσει και παράλληλα η Ιταλία ηττηθεί από την Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 49-34, 69-43, 83-59