Ο αγώνας της Νιούκαστλ με την Τότεναμ στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Premier League είναι εξαιρετικά σημαντικός σε ό,τι αφορά τη μάχη της εξόδου στο Champions League και τείνει να εξελιχθεί και σε ιστορικό, ταυτόχρονα, αφού στο 21ο λεπτό το σκορ ήταν στο… 5-0 με τους γηπεδούχους να έχουν 5/5 τελικές προσπάθειες.

Υπάρχουν παιχνίδια στα οποία μία ομάδα μπορεί να… βομβαρδίζει την αντίπαλη και η μπάλα να μην πάει μέσα με τίποτα. Και υπάρχουν και κάποια άλλα στα οποία… όλα πάνε μέσα. Στη δεύτερη κατηγορία, λοιπόν, είναι και το Νιούκαστλ – Τότεναμ αφού στο 21′ το σκορ ήταν ήδη… 5-0, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν και στις πέντε τελικές προσπάθειές τους!

Στο 2′ ο Μέρφι έκανε το 1-0, στο 6′ ο Τζοέλινγκτον έγραψε το 2-0, στο 9′ ο Μέρφι βρήκε ξανά δίχτυα για το 3-0, στο 19′ ο Ισάκ ανέβασε το σκορ στο 4-0 και στο 21′ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 5-0 μέσα σε αποθέωση, με τους φιλοξενούμενους, αλλά και τους ουδέτερους, να προσπαθούν να καταλάβουν τι γίνεται.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, οι γηπεδούχοι δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, επικρατώντας τελικά με 6-1.