Η Μίλαν ολοκλήρωσε το τετραήμερο… γκέλας των ομάδων που δίνουν μάχη για την έξοδο στο Champions League καθώς το βράδυ της Δευτέρας (13/3) έμεινε στο 1-1 με την Σαλερνιτάνα. Την αρχή έκανε η Ίντερ (ήττα από την Σπέτσια 2-1), ακολούθησε η Λάτσιο (0-0 στην Μπολόνια), ενώ η Ρόμα την Κυριακή (12/3) «τιμωρήθηκε» από την Σασουόλο στο «Ολίμπικο» (4-3).

Στο ματς που έκλεισε την 26η αγωνιστική της Serie A, οι «ροσονέρι» μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο του Σαν Σίρο, αλλά δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία. Κι όταν τα κατάφεραν τους σταμάτησε ο Μέμο Οτσόα που ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Ωστόσο, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρήκε… γκολ με τον Ολιβιέ Ζιρού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, καθώς αναζητούσαν το δεύτερο τέρμα και ο Μεξικανός τερματοφύλακας συνέχισε τις σωτήριες επεμβάσεις, η Μίλαν έπαθε ό,τι παθαίνει πολύ συχνά αυτή τη σεζόν. Η αμυντική λειτουργία της αποδιοργανώθηκε και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Σαλερνιτάνα να πιστέψει στις δυνατότητές της σε σημείο που ισοφάρισε με τον Μπουλαγέ Ντιά στο 61ο λεπτό.

Στο τελευταίο μισάωρο η Μίλαν έψαξε το νικητήριο γκολ με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και τον Ντιβόκ Οριγκί να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και πάλι ήταν εκεί ο Οτσόα.

Οι απερχόμενοι πρωταθλητές της Serie A ανέβηκαν μεν στην 4η θέση, αλλά έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να «πιάσουν» την Ίντερ στην 2η και να βρεθούν ακόμη πιο κοντά στην επίτευξη του στόχου τους να εξασφαλίσουν μια θέση στους ομίλους του επόμενου Champions League.