Η 14η αγωνιστική της Basket League έφερε και τη 14η νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος υποδέχθηκε τον Άρη και επικράτησε με 89-75, συνεχίζοντας έτσι απτόητος και παράλληλα κάνοντας τις δοκιμές του ενόψει της συνέχειας της Euroleague όπου τα πηγαίνει επίσης εξαιρετικά μέχρι στιγμής.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με δύο τρίποντα του Νετζήπογλου είχαν το προβάδισμα στο πρώτο 5λεπτο (5-8), αλλά η είσοδος του ΜακΚίσικ στη συνέχεια έφερε αποτελέσματα για τους Πειραιώτες που προσπέρασαν στο σκορ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (16-13).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε λάθη που επέτρεπαν στους κίτρινους να παραμένουν κοντά στο σκορ αλλά όταν γύρισε σε άμυνα ζώνης κατάφερε να ξεφύγει με 29-21, με τους Λαρεντζάκη, Πίτερς και Λούντζη να αναλαμβάνουν στη συνέχεια, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρει τους γηπεδούχους στο +14 (45-31).

Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης δεν τα παράτησε και κατάφερε να πλησιάσει σε 50-45 στο 25′, για να δώσουν στη συνέχεια λύσεις στον Ολυμπιακό οι Μπλακ και Πίτερς. Έτσι, η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (67-55) και κατάφεραν να τη διατηρήσουν παρά τα νεύρα που υπήρξαν εξαιτίας κάποιων διαιτητικών αποφάσεων.

Οι Θεσσαλονικείς το πάλεψαν όσο μπορούσαν και πλησίασαν στο -9 (71-62 στο 33′) αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (80-66 στο 36′) και επικράτησε τελικά με +14 (89-75).

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-31, 67-55, 89-75