Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες στη Euroleague κόντρα σε Βίρτους Μπολόνια και Βιλερμπάν, ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League και τον νίκησε εύκολα με 87-63 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας βήματα προόδου ως ομάδα.

Οι πράσινοι άρχισαν καλύτερα, όπως δείχνει και το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 12-5 στο 5′, αλλά οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Φράνκε που πέτυχε 11 πόντους, κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο ισόπαλοι (16-16). Στη δεύτερη, όμως, το σκηνικό άλλαξε, αφού με επιμέρους σκορ 14-1 η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ξέφυγε με 31-17 στο 14′ χάρη στον Μπέικον, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, στο τέλος του οποίου το σκορ ήταν 44-28, έχοντας σημειώσει 17 πόντους (21 συνολικά).

Ο ΠΑΟΚ ήλπιζε ότι ο Παναθηναϊκός θα έβγαζε κούραση λόγω των δύο αγώνων στη Euroleague και έτσι θα κατάφερνε να τον πλησιάσει, αλλά οι πράσινοι μπήκαν φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και έκαναν… double score (64-32) στο 25′, με τον Πάρις Λι να «πυροβολεί» συνεχώς και τη διαφορά να ανεβαίνει και στο +35, για να μπουν τελικά οι δύο ομάδες στην 4η και τελευταία περίοδο με διαφορά 33 πόντων (77-41).

Εκεί, οι πράσινοι χαλάρωσαν μετά το 80-54 και οι Θεσσαλονικείς βρήκαν την ευκαιρία να ρίξουν κάπως τη διαφορά, για να φύγουν τελικά από το ΟΑΚΑ με -24 (87-63), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ελπίζει ότι από εδώ και πέρα θα δείχνει συνεχή βελτίωση ως ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63