Η Λάτσιο εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Αταλάντα στο Λέτσε και την ισοπαλία της Μίλαν στην Κρεμόνα και με το «τρίποντο» επί της Μόντσα (1-0) ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας της Serie A, με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής.

Οκτώ ημέρες πριν κλείσει τα 17 του χρόνια ο Αργεντινός μέσος, Λούκα Ρομέρο, πήρε την θέση του Ματέο Κανσελιέρι στο 46ο λεπτό και στο 69′ ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση στο «Ολίμπικο» με το γκολ που πέτυχε από ασίστ του Πέδρο.

Η Λάτσιο ήταν καλύτερη της αντιπάλου της από την αρχή του ματς και δικαίως επικράτησε. Μάλιστα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει και περισσότερα τέρματα. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι που πήγε στο ματς με την Μόντσα… φουριόζα από τη μεγάλη της επιτυχία με 1-0 στο ντέρμπι της Ρώμης απέναντι στη Ρόμα.

Πέρασε από τη Βερόνα η Γιουβέντους

Από το Δεκέμβριο του 2017 και το 3-1 είχε να νικήσει η Γιουβέντους στο «Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκόντι» τη Βερόνα. Ακολούθησαν έξι ματς στα οποία η «Βέκια Σινιόρα» απέσπασε τρεις ισοπαλίες και γνώρισε ισάριθμες ήττες, κάτι που σταμάτησε απόψε με το γκολ του Μόιζε Κεν στο 60′.

Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι έφυγε νικήτρια με 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A και με την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέρασε στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τη σημερινή της αντίπαλο στην τελευταία θέση με μόλις μία νίκη και 11 ήττες σε 14 ματς! Οι «μπιανκονέρι» δεν μετρούσαν πέντε σερί νίκες στη Serie A από το 2020.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι «μπιανκονέρι», καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκκινη ο Άλεξ Σάντρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.