Η πρώτη πραγματικά μεγάλη έκπληξη του φετινού Eurobasket είναι γεγονός, αφού η εκπληκτική Ιταλία, έχοντας χάσει τον προπονητή της λόγω αποβολής λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, νίκησε με 94-86 τη Σερβία που ήταν ένα από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία.

Οι Ιταλοί μπήκαν καλά στο παιχνίδι, παίρνοντας ένα προβάδισμα με 7-4 στην αρχή, αλλά γρήγορα οι Σέρβοι βρήκαν το χέρι τους και με 3/5 τρίποντα έκαναν επιμέρους σκορ 16-2 και πήγαν στο +13 (20-7) στο 6′, δείχνοντας αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς. Δεν έγινε έτσι όμως… Η Ιταλία επανήλθε, μείωσε σε 28-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου και προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και στη δεύτερη.

Δεν το κατάφερε αρχικά, αφού βρέθηκε και πάλι στο -14 (38-24 στο 14′), αλλά με τους Μέλι και Φοντέκιο να σκοράρουν με τρίποντα ξαναμπήκε στο παιχνίδι, πλησίασε στο -3 (46-43) και έκλεισε το ημίχρονο στο -6 (51-45). Μια διαφορά που παρέμενε και στην τρίτη περίοδο, αφού η Σερβία ναι μεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, δεν μπορούσε όμως να λύσει τα προβλήματά της στην άμυνα. Έτσι, οι «ατζούρι» ήταν σταθερά κοντά και με τα 2/2 τρίποντα του Σπίσου προσπέρασαν με 66-63 στο 27′.

Αυτός ήταν ο παίκτης-κλειδί για την Ιταλία αφού «πυροβολούσε» ασταμάτητα από τη γραμμή των τριών πόντων, δείχνοντας να μην επηρεάζεται αρνητικά, όπως και οι συμπαίκτες του, από την αποβολή του προπονητή Τζανμάρκο Ποτζέκο λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο βρήκε τη Σερβία στο +2 (68-66). Προβάδισμα που δεν κράτησαν, όμως, αφού ο Σπίσου ήταν ασταμάτητος και έστειλε την Ιταλία στο +6 (74-68) στο 33′, πιστεύοντας πια στην πρόκριση.

Πίστη που έγινε ακόμη μεγαλύτερη όταν ο Πολονάρα με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο +12 (82-70), με τη Σερβία να τα έχει χαμένα και να μην μπορεί να αντιδράσει. Έτσι, οι «ατζούρι» με το τελικό 94-86 πήραν τεράστια πρόκριση για τους «8», όπου τους περιμένει η Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-45, 68-66, 86-94