Η 4η αγωνιστική του Nations League συνεχίστηκε με 12 αγώνες και τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον πιο δυνατό όμιλο της διοργάνωσης, όπου σημειώθηκαν αποτελέσματα που θα μείνουν στην ιστορία: Η Γερμανία συνέτριψε με 5-2 την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, την ίδια ώρα που η Ουγγαρία ταπείνωνε με 4-0 την Αγγλία εκτός έδρας!

Ο 3ος όμιλος της 1ης κατηγορίας ήταν ούτως ή άλλως αυτός που τραβούσε την προσοχή των περισσότερων και τελικά σε αυτόν ήρθαν τώρα αποτελέσματα που δεν θα ξεχαστούν… Στο Μένχεγκλάντμπαχ η Γερμανία υποδέχθηκε την Ιταλία και άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Κίμιχ, για να γίνει το 2-0 στο 45′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκουντογκάν. Νωρίς στην επανάληψη, στο 51′, ο Μίλερ έγραψε το 3-0 και ο Βέρνερ με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (68′ – 69′) ανέβασε το σκορ στο 5-0, για να μειώσουνοι Ιταλοί με Γκόντο (78′) και Μπαστόνι (94′) στο τελικό 5-2.

Εξωφρενικό, όμως, ήταν και το άλλο αποτέλεσμα του ομίλου, αφού την ώρα που η Γερμανία έβαζε 5 γκολ στην Ιταλία, η Ουγγαρία πετύχαινε ένα εντυπωσιακό 0-4 στην έδρα της Αγγλίας με γκολ των Σαλάι (16′, 70′), Νάγκι (80′) και Γκάζνταγκ (89′)!

Έτσι, έπειτα από 4 αγωνιστικές, η βαθμολογία του ομίλου είναι η εξής: Ουγγαρία 7, Γερμανία 6, Ιταλία 5, Αγγλία 2.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά τους άλλους αγώνες της ημέρας, τα αποτελέσματα ήταν τα εξής…

Στον 4ο όμιλο της 1ης κατηγορίας: Ολλανδία – Ουαλία 3-2 και Πολωνία – Βέλγιο 0-1.

Στον 1ο όμιλο της 2ης κατηγορίας: Αρμενία – Σκωτία 0-1 και Ουκρανία – Ιρλανδία 1-1.

Στον 3ο όμιλο της 2ης κατηγορίας: Βοσνία – Φινλανδία 3-2 και Ρουμανία – Μαυροβούνιο 0-3.

Στον 1ο όμιλο της 3ης κατηγορίας: Λουξεμβούργο – Νησιά Φερόε 2-2 και Τουρκία – Λιθουανία 2-0.

Στον 1ο όμιλο της 4ης κατηγορίας: Μολδαβία – Ανδόρα 2-1 και Λιχτενστάιν – Λετονία 0-2.