Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν κυρίαρχος απέναντι στον Ντε Μινόρ, επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Open στο Ρότερνταμ. Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας θα βρει στο δρόμο του τον Γίρι Λεχέτσκα από την Τσεχία, που εντυπωσιάζει στην ολλανδική πόλη.

Ο Τσιτσιπάς νίκησε για έβδομη φορά σε αντίστοιχα ματς τον Άλεξ Ντε Μινόρ, σε έναν αγώνα που είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Βγάζοντας 19 winners, επτά περισσότερους από τον αντίπαλό του και κάνοντας λιγότερα αβίστα λάθη, ο Τσιτσιπάς άφησε λίγα περιθρώρια αντίδρασης στον 22χρονο Αυστραλό.

Αν και χρειάστηκε έξι ευκαιρίες και το διπλό λάθος από το Ντε Μινόρ, ο Τσιστιπάς έφθασε στο μπρέικ στο 5ο γκέιμ του εναρκήριου σετ για το 3-2.

Υπερασπίζοντας με σχετική άνεση το σερβίς του έφθασε στην κατάκτηση του α’ σετ με 6-4 σε 45 λεπτά.

Με δύο μπρέικ στο 3-0

Ο Τσιτσιπάς άρχισε περισσότερο δυναμικά στο 2ο σετ. «Σπάζοντας» το σερβίς του Ντε Μινόρ στο 1ο και στο 3ο γκέιμ, με συνοπτικές διαδικασίας έκανε το 3-0.
Ο Ντε Μινόρ πετυχαίνοντας το μοναδικό του μπρέικ στον αγώνα, μείωσε σε 3-2, αλλά μέχρι εκεί. Ο Τσιτσιπάς ανακτώντας τον έλεγχο, κράτησε το σερβίς του και με 6-4, έφθασε στη νίκη-πρόκριση, σε μια ώρα και 31 λεπτά.

Πηγή: Gazzetta.gr