Με φόρα από την εκτός έδρας νίκη του επί του Παναθηναϊκού στη Euroleague, ο Ολυμπιακός δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα υποδεχόμενος τον Ιωνικό Νικαίας στο ΣΕΦ για τον προημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 110-85. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εξασφάλισε την πρόκριση στο Final-4 που θα γίνει στο Ηράκλειο και παράλληλα έκανε… προθέρμανση ενόψει του αγώνα που ακολουθεί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι, όπως δείχνει το 5-7 στο 2′, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκαν αμυντικά, βρήκαν λύσεις επιθετικά με τους Ντόρσεϊ – Βεζένκοβ, προηγήθηκαν με 25-13 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (27-20).

Το μόνο που χρειάζονταν οι Πειραιώτες ήταν ένα ξέσπασμα και αυτό ήρθε στην αρχή του δεύτερου 10λεπτου, όταν με καλή άμυνα και με τους Μάρτιν και Λαρεντζάκη να σκοράρουν, ξέφυγαν με +17 (40-23). Κάπου εκεί οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν ξανά αμυντικά και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 46-39 στο 17′, για να έρθει ένα νέο ξέσπασμα, με πρωταγωνιστές του Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ αυτή τη φορά, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 61-41.

Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Ιωνικός

Από εκεί και πέρα, το γεγονός ότι ο Ιωνικός έκανε σερί 12-0, μειώνοντας σε 61-52 στο 23′, τα λέει όλα για το πώς άρχισε ο Ολυμπιακός την τρίτη περίοδο. Όπως έγινε και νωρίτερα όμως, έτσι και τώρα, αρκούσε το να σοβαρευτεί για να ξαναπάει στο +19 (72-53) και στη συνέχεια στο +23 (79-56), κλείνοντας το τρίτο 10λεπτο με προβάδισμα 20 πόντων (81-61).

Ο Ιωνικός ήθελε στην τελευταία περίοδο να ρίξει τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφερε αφού οι ερυθρόλευκοι δεν χαλάρωσαν ξανά, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι… φόρτσαραν κιόλας, επικρατώντας τελικά εύκολα με 110-85.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 61-41, 81-61, 110-85