Μετά το Μιλάνο, το Καζάν. Ο Ολυμπιακός πήγε με φόρα στη Ρωσία και μπορεί να χρειάστηκε να παίξει και παράταση αλλά αυτό δεν τον πτόησε, επικρατώντας και της Ούνιξ, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη εκτός έδρας και συνεχίζοντας την καλή πορεία του στη Euroleague, αισιοδοξώντας για τη συνέχεια. Θα μπορούσαν να νικήσουν και από την κανονική διάρκεια οι ερυθρόλευκοι αλλά αφού επικράτησαν τελικά… χαλάλι και η παράταση.

Με τον Χεζόνια να ξεκινάει με 2/2 τρίποντα και τους Πειραιώτες να κάνουν εύκολα λάθη, η Ούνικς προηγήθηκε με 13-6 στο 5′, αλλά ο Γιώργος Μπαρτζώκας αντέδρασε με τάιμ άουτ και στη συνέχεια η βελτίωση στην άμυνα και τα καλάθια του Βεζένκοβ έφεραν τον Ολυμπιακό στο -3 (20-17 στο 10′).

Από εκεί και πέρα, στη δεύτερη περίοδο η είσοδος του Σλούκα βοήθησε τους ερυθρόλευκους επιθετικά, είτε λόγω των δικών του πόντων είτε μέσω των ασίστ που έδινε, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να περάσουν μπροστά με 24-29 στο 15′. Οι Ρώσοι έβρισκαν πόντους από τους Λορέντσο και Τζον Μπράουν, ο Ολυμπιακός από τους Λαρεντζάκη – Σλούκα και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 40-42.

Ο Βεζένκοφ στον αγώνα Ούνικς Καζάν - Ολυμπιακός

Θρίλερ με νικητή Ολυμπιακό στην παράταση

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και συνεχίστηκε και στο 3ο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο ο Κάνααν έβαλε 10 πόντους για την Ούνικς, η οποία πέρασε μπροστά με 57-55 στο 27′ και μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας το προβάδισμα (62-59).

Εκεί, όμως, οι Βεζένκοβ και Σλούκας με τρίποντα έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 64-67 στο 32′, με τις δύο ομάδες να πάνε πόντο-πόντο ως το τέλος και τελικά να οδηγούνται στην παράταση, αφού στην κανονική διάρκεια δεν υπήρξε νικητής (77-77). Στο έξτρα 5λεπτο, όμως, οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν πιο ψύχραιμοι, πήραν κεφάλι με 77-81, στη συνέχεια πήγαν στο +5 με το τρίποντο του Βεζένκοφ (81-86) και επικράτησαν με 84-87 αφού ο Χεζόνια ήταν άστοχος στο -δύσκολο- τρίποντο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77, 84-87 (παράταση)