Με το αριστερό μπήκε η ΑΕΚ στο φετινό Basketball Champions League, αφού ηττήθηκε στην Ουγγαρία από τη Σομπατέλι με 83-78.

Η Ένωση ήταν το φαβορί αλλά η εμφάνιση που πραγματοποίησε ήταν πολύ κακή και μοιραία ηττήθηκε. Οι κιτρινόμαυροι είχαν 7/29 τρίποντα, δέχθηκαν 17 πόντους από αιφνιδιασμό και άλλους 14 από δεύτερες επιθέσεις και κάπως έτσι καταλαβαίνει ο καθένας ότι δεν γινόταν να νικήσουν. Κι ας είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Παππά, ο οποίος στο ντεμπούτο του είχε 20 πόντους, δείχνοντας ότι άφησε πίσω τον σοβαρό τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα.

Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-21) και κατάφερε να παραμένει μπροστά μέχρι τα μισά του δεύτερου, αλλά κάπου εκεί άρχισε να κάνει λάθη και οι Ούγγροι τα εκμεταλλεύτηκαν, προσπερνώντας και πηγαίνοντας στο +6 (38-32), για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 38-35.

Ο Γκρίφιν της ΑΕΚ

Καθόλου άμυνα και ήττα

Οι περισσότεροι περίμεναν ότι η Ένωση θα έμπαινε βελτιωμένη στην γ’ περίοδο αλλά δεν το έκανε και η Σομπατέλι ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά (49-40), για να επιστρέψουν όμως οι κιτρινόμαυροι (55-54) χάρη σε Ανσκόλα και Παππά. Βοήθεια, όμως, δεν είχαν και ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων μετέτρεψε το σκορ σε 64-54 στο 32′.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και πλησίασε στο σκορ, αλλά η Σομπατέλι παρέμεινε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και υποχρέωσε τελικά σε ήττα την ομάδα του Στέφανου Δέδα (83-78).

Δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78