Μία νίκη μακριά από τους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος είναι ο Παναθηναϊκός μετά το 94-83 επί της ΑΕΚ.

Η Ένωση ξεκίνησε καλά στον αγώνα και είχε το προβάδισμα στο πρώτο 4λεπτο, αλλά κάπου εκεί ο Χεζόνια μπήκε, ανέβασε στροφές αμέσως, έβαλε τους 12 από τους επόμενους 16 πόντους των πράσινων και μετέτρεψε ουσιαστικά μόνος του το σκορ σε 20-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο 10λεπτο η ΑΕΚ πλησίαζε στο σκορ (35-29 στο 16′) αλλά ο Παναθηναϊκός ξέφευγε πάλι (48-34 στο 18), για να κλείσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους 13 πόντους (50-37). Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφτασε και στο +15 (54-39) νωρίς στην τρίτη περίοδο, αλλά κάπου εκεί τα πράγματα άλλαξαν, με τους κιτρινόμαυρους να κάνουν επί μέρους σκορ 13-3 και να μειώνουν σε 57-52 στο 25′. Παρ’ όλα αυτά, οι πράσινοι κατάφεραν να πάνε στο +9 με το τέλος του γ’ δεκαλέπτου (69-60).

Η ΑΕΚ έπρεπε να κάνει αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο αν ήθελε να πάρει αυτή το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, αλλά οι Χεζόνια και Μήτογλου έδιναν συνεχώς λύσεις στον Παναθηναϊκό (78-62 στο 32′), ο οποίος τελικά επικράτησε με 94-83 και θέλει ακόμη μία νίκη για να πάει στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83