Άλλη μία μέρα στο… γραφείο για τις ΗΠΑ. Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, η Team USA συνέτριψε 106-71 τη Δομινικανή Δημοκρατία και έκανε εύκολα το 4/4 στον τρίτο όμιλο του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Από την ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι ξεχώρισε ο Φαρίντ με 16 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Κάζινς. Από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λιζ με 15 πόντους.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο κατάφερε η Δομινικανή Δημοκρατία να αντισταθεί στις ΗΠΑ, ξεκινώντας το δεύτερο με το… τιμητικό -3 (25-22). Στην επόμενη περίοδο, η Team USA πάτησε το… γκάζι και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 56-41.

Περίπου στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά πήγε στους 20 πόντους (68-48) και από ‘κει και πέρα πήρε την… ανιούσα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 81-52. Οι Αμερικανοί ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με ένα σερί 11-0 με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στους 40 πόντους (92-52). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι πήραν το πόδι από το… γκάζι και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 106-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 41-56, 52-81, 71-106.

Δομινικανή Δημοκρατία (Αντίγκουα): Σόσα 9(1), Φορτούνα 6(2), Κορονάντο, Λιζ 15(2), Σαντάνα 11, Φελντέιν 5(1), Βάργκας 4, Σάντσεζ 4, Μπάεζ 2, Ραμόν 5, Μαρτίνεζ 10.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 8(2), Τόμπσον 8(2), Ρόουζ 6, Φαρίντ 16, Γκέι 9, ΝτεΡόζαν 11, Ίρβινγκ 6, Πλάμλι 5, Κάζινς 13, Χάρντεν 10, Ντέιβις 10, Ντράμοντ 4.