Η Αργεντινή χρειάστηκε πολύ κόπο και ιδρώτα για να ξεπεράσει το εμπόδιο των Φιλιππίνων που άγγιξαν για μια ακόμη φορά το θαύμα, αλλά όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας με την Κροατία έφυγαν ηττημένες, με 85-81.

Οι Φιλιππίνες μπήκαν με… φόρα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Ουίλιαμ και Μπλατς προηγήθηκαν με δέκα (2-12 και 7-17), αλλά ο Αμερικανός σέντερ φορτώθηκε νωρίς με δύο φάουλ. Ο Καμπάτσο και ο Χέρμαν ανέλαβαν να αφυπνίσουν τους συμπαίκτες τους και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (22-25) μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με τρίποντα του Ντε Οκάμπο οι Ασιάτες μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 και αποκατέστησαν τη διψήφια διαφορά (22-32) και έδειχναν να ελέγχουν το ματς μέχρι και τριάμισι λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο (28-36). Όμως η Αργεντινή αποφάσισε να παίξει άμυνα και παρά την επιστροφή του Μπλατς στο παρκέ μετά από 15 αγωνιστικά λεπτά στον πάγκο κατάφερε-χάρη και στα τρίποντα του Μάτα-να κλείσει το ημίχρονο μπροστά, 43-38.

Η ομάδα του Τσοτ Ρέγες ήταν στο «κόλπο» μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (51-51), όμως η συνέχεια ανήκε στην Αργεντινή. Απάντησε με ένα δέκα αναπάντητους πόντους (61-51) και έφτασε και στο +15 (68-53) με τρίποντο του Σκόλα. Κι όμως, οι Φιλιππίνες δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, αλλά με τον Άλαπαγκ να «βομβαρδίζει» από μακριά πλησίασαν στους δύο (71-69) και το ενδιαφέρον διατηρήθηκε μέχρι τέλους. Ο απίθανος κοντός με ένα ακόμη τρίποντο έφερε την ομάδα του στον πόντο (82-81). Ο Νοτσιόνι με τρεις βολές στο τέλος και καλή άμυνα σε προσπάθεια του Γουίλιαμ για τρίποντο στα 12’’ ήταν καθοριστικός για να έρθει η νίκη για την Αργεντινή.

Δεκάλεπτα: 22-25, 43-38, 71-61, 85-81.

Αργεντινή (Λάμας): Σκόλα 19, Γκαλίτσι, Μάτα 17, Καμπάτσο 9, Πριγκιόνι 8, Λαπροβιτόλα 10, Γκουτιέρες 3, Ντελία, Χέρμαν 10, Νοτσιόνι 9, Μπορτολίν, Σαφάρ.

Φιλιππίνες (Ρέγες): Άλαπαγκ 15, Τενόριο 3, Τσαν, Γουίλιαμ 11, Ντέιβιντ, Ντε Οκάμπο 18, Νόργουντ 6, Μπλατς 14, Φαγιάρδο 6, Ντάλισταν 6, Αγκιλάρ 2, Πίνγκρις.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Γκονζάλεθ (Ισπανία), Ζούλιο (Ανγκόλα).

Πηγή: Sport-fm.gr